BRATISLAVA - Za zhoršenými vzťahmi medzi Slovákmi a Maďarmi je nespokojnosť SMK, že už nie je vo vláde - s názorom niektorých politikov koalície súhlasí asi 17 percent oslovených v prieskume, ktorý pre SME urobila agentúra MVK. Ide zároveň o najčastejšie vyberanú príčinu. Na druhom mieste sú vyjadrenia Jána Slotu.
Ďalšou príčinou zhoršenia slovensko-maďarských vzťahov je podľa prieskumu prípad Hedvigy Malinovej, ale aj účasť SNS vo vládnej koalícii.
Výsledok prieskumu je podľa politológa Miroslava Kusého prekvapujúci. Môže to byť dôsledok kampane, ktorú šíri SNS so Smerom. "Zrejme im táto kampaň zabrala." Objektívne faktory, ktoré prispeli k narušeniu vzájomných vzťahov, tu však boli už skôr. "Nezávisia od dobrého či zlého pocitu SMK," dodáva Kusý, podľa ktorého ide napríklad aj o Slotove vyjadrenia v predvolebnej kampani.
Politológ tvrdí, že národniari v tomto kurze pokračujú. Dôkazom je Slotova výzva, aby ostatné strany nespolupracovali s SMK.
Podpredseda Smeru a vicepremiér Dušan Čaplovič s tým nesúhlasí. Hovorí, že nie vládna koalícia hľadá nepriateľa v SMK, ale politika SMK začala takýmto spôsobom fungovať. Ak 17 percent občanov uviedlo, že za zhoršené vzťahy môže SMK, tak to podľa neho značí, že "jej politika by nemala ísť na hrane noža, ale mala by sledovať vzájomné zbližovanie sa". Aj poslanec HZDS Ján Kovarčík obviňuje SMK, že sa snaží o vyostrovanie vzťahov medzi Slovákmi a Maďarmi. "Je to pochopiteľné. Ak je niekto zabývaný a zmení sa mu klíma, v ktorej žil, tak nasleduje reakcia. To je normálne."
Rafael Rafaj zo SNS dodáva, že pod zhoršené vzťahy sa podpísali všetky povolebné ataky na Slovensko. Ľudia vlastne vyhodnotili informácie a adekvátne zareagovali. K príčinám uvedeným v prieskume sa nechcel vyjadrovať. Komentoval ich tým, že žiaden prieskum netreba preceňovať. Nepáči sa mu, že v médiách dostávali priestor kritici národniarov, ktorí sa snažili podsúvať verejnosti Čierneho Petra v roli SNS. "Aj ten váš prieskum je v rámci týchto aktivít spochybňujúcich SNS a vládnu koalíciu."
Poslanec KDH František Mikloško pripúšťa, že SMK môže byť nervózna z toho, že nie je vo vláde a musí si na tento pocit zvyknúť. Zdôrazňuje však, že pod zhoršené vzťahy medzi Slovákmi a Maďarmi sa podpísali obe strany. V takýchto nacionálnych otázkach treba byť citlivý. "Je to džin, ktorého kedykoľvek možno pustiť z fľašky." Domnieva sa, že treba spolupracovať a potom sa vzťahy opäť znormalizujú. Stanislav Janiš z SDKÚ si nemyslí, že by sa slovensko-maďarské vzťahy zmenili. "Vymenila sa len politická garnitúra."