Bratislava 25. októbra (TASR) - Fenomén hororu a monštruozity predovšetkým vo filme je hlavnou témou prvého tohtoročného čísla špecializovaného časopisu Kino-Ikon. Na 332 stranách prináša množstvo článkov od domácich filmových teoretikov spolu s prekladmi zahraničných štúdií.
Blok textov tvoria pôvodné články, medzi nimi napríklad Monštrum a smrť Juraja Mojžiša či A bude svetlo! Jany Dudkovej, venovaný filmu Malte Ludina Dve alebo tri veci, ktoré o ňom viem. Príspevky českých autorov zastupujú filozofickejšie ladený text Monštrum ergo sum Josefa Fulku alebo kontextový článok Františka Dryjeho o poslednom filme Jana Švankmajera Šílení. Domáce písanie dopĺňajú preklady štúdií Monštruozita a monštruóznosť Georgesa Canguilhema, Horor a napätie No‰la Carrolla, prípadne Feministické rámce pre hororový film Cynthie Freelandovej. Hlavnej témy sa dotýkajú aj články Michaely Malíčkovej (analýza TV seriálu Buffy, premožiteľka upírov) a Zuzany Mojžišovej (Sociálny horor, opustené dieťa v hranom filme).
Druhý tematický blok je venovaný analýzam vybraných filmov svetoznámeho kórejského režiséra Kim Ki-duka. Pohľady do minulosti slovenského filmu zasa prostredníctvom archívnych fotografií z nakrúcania prináša nová rubrika Tisíca klapka.
Pravidelná rubrika Studium obsahuje tentoraz dva príspevky teoretičky Petry Hanákovej venujúce sa Slovenskému filmu. Prvý ponúka aktualizovaný pohľad na Bielikov film Varúj..! a zároveň celú situáciu v Slovenskom filme pred rokom 1948. V druhom článku autorka uvažuje o našom filme v celosvetovom kontexte.
Časopis určený čitateľom s hlbším záujmom o film vydáva už 10 rokov Asociácia filmových klubov v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom. Štvrtýkrát je jeho súčasťou príloha študentov filmovej vedy z filmovej fakulty VŠMU Frame, tentoraz s témou Eros a šialenstvo. Kino-Ikon sa predáva vo vybraných slovenských kníhkupectvách a Slovenskom filmovom ústave.