Za pokazené potraviny hrozí pokuta 50 miliónov

BRATISLAVA - Pokuta za potraviny, ktoré môžu ohroziť zdravie človeka, môže byť až 50 miliónov korún. Dostať ju ...

BRATISLAVA - Pokuta za potraviny, ktoré môžu ohroziť zdravie človeka, môže byť až 50 miliónov korún. Dostať ju môže výrobca potravín, ale aj obchodný reťazec, ktorý ich bude predávať. Dnes je najvyššia pokuta milión korún.

Zvýšené pokuty zavádza návrh novely zákona o potravinách, ktorý včera schválila vláda. Novelu ešte musí schváliť parlament, platiť by mala od januára.

Obchodníci tvrdia, že pokuty sú neprimerané a likvidačné. Ich pripomienky k novele ministerstvo neakceptovalo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Ak bude tovar napríklad životu nebezpečný, možno zatvoriť obchod hneď pri prvom vážnom porušení zákona. Nebudeme čakať na tri porušenia zákona. Pokuty sú rozdelené podľa spoločenskej závažnosti, ktorú môžu spôsobiť," povedal poradca ministra Branislav Kráľ. 50-miliónová pokuta by sa však nemala týkať priamej výroby mäsa, mlieka a vajec, pretože ju ošetruje zákon o veterinárnej starostlivosti, v ktorom je najvyššia pokuta 5 miliónov korún.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa predsedu spoločnosti Coop Jednota Adriána Ďurčeka zvýšenie pokút na 50 miliónov môže spôsobiť celý rad sprievodných javov, ako je korupcia, zneužitie v konkurenčnom boji, nejasný výklad kontrolnými orgánmi.

"Doterajší stav, pokiaľ ide o výšku pokút, bol dostatočný, ale kontrolné orgány ho z najrôznejších dôvodov, aj pri najhrubších porušeniach zákona, nevyužívali," hovorí Ďurček. Doterajšiu výšku pokút podľa neho využívali iba na 20 percent. "Najvyššiu pokutu evidujeme z roku 2004 vo výške 200 000 korún."

Podľa novely hrozia 30-miliónové pokuty za porušenie hygienických predpisov, za používanie nepovolených prídavných látok či porušenie zákazu klamlivého označenia potravín.

Manažérka kvality v sieti Billa Zlata Petrová tvrdí, že v prípade akejkoľvek výšky pokuty je nevyhnutné preukázať adekvátnu mieru zavinenia, porušenia zdravotnej bezpečnosti potraviny, ohrozenia zdravia spotrebiteľa a úmysel výrobcu, obchodníka či predajcu.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak bude preukázanie miery zavinenia adekvátne výške pokuty, nie je možné nesúhlasiť. Otázkou však je, kedy za posledné obdobie došlo k takémuto ohrozeniu zdravia obyvateľov," pýta sa Petrová. Inšpektori podľa nej touto novelou získajú obrovskú právomoc subjektívne posudzovať mieru zavinenia. "Ako nám zákon zaručí, že táto moc nebude zneužitá?"

Zákon o veterinárnej starostlivosti udeľuje najvyššiu pokutu 5 miliónov korún výrobcom a obchodníkom so živočíšnymi potravinami, ak vyrábajú zdraviu škodlivé výrobky. Podľa exministra pôdohospodárstva Zsolta Simona novela je v rozpore s týmto zákonom.

Kráľ oponuje, že normy v rozpore nie sú. "Pri skazenom mäse, ktoré nie je životu nebezpečné, možno pokutovať do 5 miliónov, pri ostatných tovaroch, ktoré nie sú životu nebezpečné, až do 50 miliónov," tvrdí Kráľ.

SkryťVypnúť reklamu

Výrobcovia združenia v Potravinárskej komore Slovenska tvrdia, že novela zavádza chaos. Komora vo svojom stanovisku uviedla, že pokuty v oboch zákonoch by sa mali zosúladiť. Rozdiely v pokutách považuje komora za vedomé znevýhodnenie postavenia zákona o potravinách. "Pritom produkty živočíšneho pôvodu sú z pohľadu možnosti ohrozenia zdravia rizikovejšie," píše sa v stanovisku.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora novelu nepripomienkovala. Jej predseda Ivan Oravec povedal, že to nechali na poslancov. "Je tam nasadená enormne vysoká pokuta. Nik ju na prvýkrát nedostane, je to rozpätie," dodal. Oravec si myslí, že takáto pokuta je výstrahou pre tých, ktorí sa pokúšali dostať do obehu škodlivé potraviny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 165
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 567
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 193
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 563
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 388
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 209
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 876
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 850
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu