Od 1. septembra minulého roku platí, že náhradné výživné človek môže získať iba vtedy, ak riadne výživné najmenej tri mesiace vymáhal prostredníctvom exekútora. Exekútorovi však treba najprv zaplatiť preddavok a čo môže byť ešte horšie, v prípade, že niet čo exekvovať, aj výdavky na exekúciu, na čo majetok dlžníka nemusí stačiť. Žiadateľ o náhradné výživné tak môže ľahko prerobiť.
Nielenže nevymôže alimenty, ale ešte musí zaplatiť trovy neúspešnej exekúcie, ktoré podľa Madeja predstavujú aj 10-, 15-tisíc korún. Náhradné výživné, ktoré potom žiadateľovi priznajú, pritom nemôže byť vyššie ako 2724 korún mesačne. "Takýto právny stav je nespravodlivý," myslí si poslanec.
Ľubica Holešová z občianskeho združenia Fórum osamelých matiek povedala, že ženy v niektorých regiónoch si ani na exekúciu "netrúfali", lebo výdavky na ňu by mohli zruinovať ich rodiny. Radšej náhradné výživné oželeli.
Združenie podľa Holešovej vie o exekútoroch, ktorí - ak vopred vedeli, že dlžník je nedostihnuteľný - takéto poplatky nežiadali, prípadne žiadali len asi 500, nanajvýš 2-tisíc korún. "Mimo Bratislavy, hlavne na východe Slovenska, vieme o exekútoroch, ktorí žiadali aj veľmi vysoké poplatky," tvrdí. "Je to poplatok za to, že štát nevie niekoho nájsť, napriek rozvetvenej sieti polície a štátnych orgánov a napriek tomu, že Slovensko je malé."
Do 31. augusta minulého roku bolo možné alimenty vymáhať aj prostredníctvom súdu, za čo nebolo treba platiť.
Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ) povedala, že možno to pre matky bolo jednoduchšie, lebo na to, aby získali náhradné výživné, im "stačilo prísť na súd a získať potvrdenie, že vymáhanie je neúspešné". Skúsenosť však podľa nej hovorí, že "vymáhanie výživného exekútormi je úspešnejšie ako zo strany súdu".
Zákon, ktorým sa táto možnosť zrušila, navrhla a prijala predchádzajúca vládna koalícia. Katarína Tóthová (HZDS) jej zazlieva, že sa k veci postavila "úplne macošsky", v duchu "hesla", že vyplácanie náhradného výživného je podpora nezodpovedných rodičov. Žitňanská však pripomenula, že pred polrokom bývalá vláda predložila návrh zákona, ktorým by došlo k náprave, lenže "z politických dôvodov" bol odmietnutý.
JOZEF ČAVOJEC