čil, že by mohol podporiť vládu ODS súčasného premiéra Mirka Topolánka.
Aj keď sa v Česku stále častejšie hovorí o predčasných voľbách, politici sa nevzdávajú nádeje, že sa im podarí zostaviť vládu opierajúcu sa o hoci iba tesnú parlamentnú väčšinu. Oba proti sebe stojace bloky, občianski demokrati, ľudovci a zelení na jednej a sociálni demokrati a komunisti na druhej strane však majú v dvestočlennej snemovni po sto hlasoch.
Vláde chýbal jeden poslanec
Väčšinu by získali, iba ak by pritiahli na svoju stranu aspoň jedného poslanca druhého bloku. Až dovčera sa však zdalo, že všetky snahy týmto smerom boli neúspešné. Vláda nového premiéra Topolánka začiatkom mesiaca nezískala dôveru parlamentu a vládne už iba ako vláda úradnícka.
Pohankov krok môže situáciu výrazne zmeniť. Nemusí pritom ani priamo hlasovať za vládu ODS. Vláda získa dôveru parlamentu, ak za ňu hlasuje nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. Ak sa Pohanka na hlasovaní nezúčastní, stačí vláde 100 poslancov.
Pohanka oznámil svoj odchod ČSSD písomne. Odôvodnil ho nátlakom šéfa poslaneckého klubu strany Michala Haška. Ten ho mal vyzvať, aby sa vzdal mandátu po reportáži televízie Nova, ktorá Pohanku spojila s podvodmi pri získavaní peňazí z európskych fondov.
Tých sa mal dopustiť okruh ľudí okolo bývalého šéfa kancelárie expremiéra a dnešného šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Strana podľa Pohanku nerešpektovala prezumpciu neviny.
Poslanec sa skrýva
V rozhovore pre spravodajský server aktualne.cz už tvrdil, že naňho tlak, aby sa vzdal mandátu, Hašek robil ešte pred reportážou. „Rob, ako chceš. Teraz po tebe pôjde polícia a budeš to mať veľmi ťažké,“ tvrdil vraj Hašek, keď sa Pohanka odmietal mandátu vzdať. Podľa poslanca sa potom okolo neho začali diať čudné veci a sledovali ho. Pohanka sa teraz skrýva a požiadal už o policajnú ochranu.
Hašek včera poprel, že by Pohanku vyzval, aby sa vzdal mandátu. Sociálni demokrati tvrdia, že ich krok kolegu šokoval a naopak hovoria o nátlaku, ktorý na Pohanku vyvíjala polícia. Konkrétne Útvar na odhaľovanie organizovaného zločinu. Ten sociálni demokrati už dlho obviňujú, že v službách ODS škodí ČSSD. Útvar vyšetruje podozrenie na napojenie špičiek sociálnych demokratov na organizovaný zločin.
ODS a Klaus Pohanku nechcú. Aspoň zatiaľ
ODS popiera, že by sa snažila vytvoriť novú vládu s Pohankovou pomocou. „Nie je možné zakladať vládu na politických prebehlíkoch. A už vôbec nie na takých, ako je pán Pohanka,“ povedal minister pre miestny rozvoj Petr Gandalovič.
Pohanka bol od roku 2002 námestníkom na ministerstve zdravotníctva a podľa ODS nesie spoluzodpovednosť za jeho podozrivé hospodárenie.
Prezident Václav Klaus nedávno vyhlásil, že nevymenuje vládu postavenú na jednom prebehlíkovi. Klaus, ktorý je navyše stále čestný predseda ODS, nebol vždy taký zásadový. Vymenoval napríklad predchádzajúcu Paroubkovu vládu, ktorej vznik umožnil poslanec alkoholik vylúčený z ODS a sám ešte ako premiér takisto nejaký čas vládol s pomocou prebehlíkov.