Podľa poslankyne Kataríny Tóthovej (HZDS) je otázne, či sa dá výber kandidátov spochybňovať. Uchádzačov na ústavných sudcov zvolil parlament v tajnej voľbe. Konečné slovo je na prezidentovi, ktorý sa musí rozhodnúť, koho vyberie.
Poslanec Daniel Lipšic (KDH) hovorí, že riešením by bolo dať väčší priestor ústavnoprávnemu výboru. Jeho členovia by mali mať viac času na oboznámenie sa s niektorými kandidátmi. Ani niektorí poslanci výboru však nepristupujú k výberu kandidátov s dostatočným záujmom. Nielen tento parlament, ale aj predchádzajúci voľbu kandidátov mimoriadne podceňuje.
Predseda ústavnoprávneho výboru Mojmír Mamojka (Smer) sa nebráni ďalšej zmene volebného poriadku kandidátov na ústavných sudcov. Hovorí, že poslanci by mohli dostávať o uchádzačoch podrobnejšie informácie. Je však podľa neho otázne, či by si ich aj prečítali. "Nie som síce v parlamente dlho, ale dám na to hlavu, že keď im dáte 10-centimetrový bachan o uchádzačovi, tak si ho polovica z nich ani neprelistuje."
Keďže poslanci minulý týždeň nezvolili potrebný počet kandidátov, musia si hlasovanie zopakovať. Predseda parlamentu Pavol Paška už vyhlásil novú voľbu, pričom kandidátov prijíma výbor do 16. novembra. Poslanci budú o dvoch kandidátoch rozhodovať na decembrovej schôdzi.
Ak ich nezvolia, hrozí na Ústavnom súde krízový scenár. Už teraz mu chýbajú totiž traja sudcovia a od 22. januára budúceho roka ďalší šiesti. Ak by dovtedy prezident nevymenoval chýbajúcich členov Ústavného súdu, tak ten bude "fungovať" len so štyrmi sudcami. Sudcov môže pritom hlava štátu vymenovať, až keď bude zoznam kandidátov kompletný.
Mamojka sa krízového scenára obáva. Verí však, že poslanci už budú tentoraz úspešní pri hlasovaní. Spolieha sa na politické dohody. Lipšic je o úspešnosti ďalšej tajnej voľby presvedčený. Hovorí, že nepôjde o odborné, ale skôr o politické rozhodnutie.
Podľa právnika občianskeho združenia Občan a demokracia Petra Wilflinga rozhodli poslanci čisto politicky už pred týždňom. Zvolenie niektorých kandidátov dokázalo, že vypočutie na výbore bolo len formálne. Dôkazom má byť podniková právnička a členka niekoľkých volebných komisií za HZDS Miloslava Čutková. Voľbou prešla až na druhý pokus. Rovnako aj minister spravodlivosti Štefan Harabin.
Medzi zvolenými kandidátmi je aj sudca Najvyššieho súdu Peter Brňák, ktorý ešte ako poslanec za HZDS hlasoval v parlamente za zbavenie poslaneckého mandátu Františka Gauliedera, čím boli porušené jeho práva.
VERONIKA ŠUTKOVÁ