Vo všetkých poľských školách dnes vyhlásili deň smútku.
Incident, ktorý viedol k smrti dievčaťa, sa odohral počas hodiny poľštiny, keď učiteľka odbehla z triedy. Päť spolužiakov chytilo Aňu, hodili ju na lavicu a stiahli jej nohavice s nohavičkami. Obchytkávali ju, smiali sa, kľakli si a predstierali, že ju znásilňujú. Jeden študent si celú asi dvadsaťminútovú scénku nahral na svoj mobil. Keď sa učiteľka vrátila, nikto nepovedal, čo sa stalo, napísal denník Gazeta Wyborcza.
Ponížené dievča ešte pred návratom učiteľky utieklo domov, kde ju rodičia našli obesenú. Päť útočníkov, ktorých medzitým vypočula polícia, pochádzalo rovnako ako ich obeť z dediny Kielpin neďaleko Gdaňska, v ktorej žijú zámožní farmári z kašubskej menšiny. Pár násilníkov malo na svedomí výtržnícke kúsky aj z minulosti: zdemolované autá učiteľov po odovzdaní vysvedčenia sa ututlali bez privolania polície.
„Chlapci sa chceli predviesť. Bola to dobrá zábava. Nikoho nenapadlo, že to nevydrží,“ povedali spolužiaci novinárom. Školské úrady obviňujú médiá, že z prípadu robia nezdravú senzáciu.
„Čo ešte musia spáchať školskí banditi, aby si všetci uvedomili, aká ťažko chorá je poľská škola? Učitelia strácajú autoritu, žiaci si môžu dovoliť čím ďalej viac a zneužívajú to tým najhlúpejším spôsobom, napísal denník Rzeczpospolita a zdôraznil, že je najvyšší čas na serióznu debatu.
Ešte pred gdaňskou tragédiou prišiel minister školstva Roman Giertych s kontroverzným nápadom vylúčiť mladých výtržníkov z bežných škôl a zriadiť pre nich špeciálne zariadenie. Experti vyjadrili pochybnosti o „sociálnom vylúčení“ ako správnej ceste k náprave pomerov.
V súvislosti s tragédiou v Gdaňsku minister uviedol, že sa postará o to, aby prvá škola pre výtržníkov začala fungovať 1. septembra budúceho roka.