BRATISLAVA Premiér Fico včera naznačil, že sa ho pokúsili skorumpovať. „Keby som bol býval súhlasil s takým postupom Transpetrolu, aký bol pripravený, dokonca života nemusím ani ja, ani mojich 15 generácií pracovať,“ povedal včera na konferencii Klubu 500. Rovnako by premiér podľa jeho slov nemusel pracovať a tiež jeho 15 generácií, „ak by sme zrealizovali letisko“. Okolo týchto projektov sa točia veľké sumy čiernych peňazí, vysvetlil publiku premiér.
Finančná skupina Penta - účastník privatizácie bratislavského letiska - ktorá bola súčasťou víťazného konzorcia TwoOne, premiérove tvrdenia dôrazne odmietla. „Takéto obvinenia sa nezakladajú na pravde,“ povedal hovorca Penty Martin Danko.
Podozrenia z korupcie odmietol aj bývalý minister hospodárstva Jirko Malchárek. „Neviem, či pán premiér dostal nejakú ponuku, keď rokoval s ruskými partnermi, ale ja som odovzdal agendu svojmu nástupcovi Jahnátkovi tak, že akcie Transpetrolu od Yukos Finance B. V. mala odkúpiť renomovaná banka a Slovensko malo zároveň na tieto akcie získať predkupné právo,“ povedal Malchárek. Podľa informácií SME akcie mala kúpiť Credit Suisse First Boston a tzv. call opciu mala zabezpečovať CityBank.
Korupciu treba začať obsekávať
Premiér Fico povedal, že pri každom jednom hospodárskom rozhodnutí, ktoré má vláda prijať, sa „ako supy zlietnu všetky možné osoby, skupiny, finanční poradcovia a neviem, kto všetko a radia takto, takto, takto, píšu lístočky“. (Na lístočkoch zvyknú lobisti spresňovať výšku úplatkov. Pozn. red.)
Premiér potvrdil aj obrovský tlak, pokiaľ išlo o štátne hmotné rezervy: „Všetky finančné skupiny tam chceli vidieť svojho človeka.“
Podľa jeho slov sa výška provízií, resp. úplatkov pri zákazkách na diaľnice pohybuje vo výške dve percentá a pri železniciach päť až desať percent. „Toto je problém tejto vlády, či nabehneme na tento systém, ktorý je tu vytvorený, alebo začneme tento systém krok za krokom obsekávať,“ povedal premiér.
Politológ Grigorij Mesežnikov pokladá premiérove vyjadrenia za závažné: „Ak chce obstáť ako štátnik, mal by ich potvrdiť, aby nevyzneli len ako predvolebná rétorika,“ povedal.
Politológ zároveň pochybuje, že situácia je taká, ako ju premiér opísal. Môže skôr vyvolať obavy investorov pri veľkých ekonomických projektoch. „Predseda vlády živí podozrenia, ktoré nie sú podložené konkrétnymi faktami. Môžu tak vzniknúť otázky, či celá transformácia ekonomiky nebola založená na korupcii,“ povedal Mesežnikov.
Prezidentka Transparency International Slovensko Emília Sičáková-Beblavá upozornila, že je dôležité rozlišovať medzi lobingom a korupciou. To, že dochádza k snahe podnikateľov ovplyvňovať rozhodnutia, nie je nová záležitosť, patrí k demokracii a má svoje pozitíva. Prístup k moci chcú mať všetky záujmové skupiny. „Ak sa však lobing spája s poskytovaním výhod pre predstaviteľov verejného sektora, ide o korupciu. V tom prípade to treba oznámiť polícii. Predstavitelia verejného sektora by to mali vedieť,“ povedala Beblavá.
Premiér sa na políciu neobrátil
„Je občianskou povinnosťou premiéra Fica, aby podal trestné oznámenie, ak má také informácie,“ povedala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Svetlana Husárová. Generálna prokuratúra začne konať, ak sa náležitým spôsobom dozvie o probléme, dodala.
Na otázku, či premiér kontaktoval orgány činné v trestnom konaní, hovorkyňa premiéra Silvia Glendová odpovedala záporne: „Ak by premiér podal trestné oznámenie, tak by to asi na konferencii povedal. To by mohol podávať trestné oznámenia od rána do večera.“
Hovorca Slovenskej informačnej služby (SIS) Karol Sorby neodpovedal, či sa SIS zaoberala prípadmi Transpetrolu a privatizáciou letiska.
„Ak aj áno, tak vás o tom nemôžem informovať, lebo to spadá pod utajované skutočnosti,“ povedal hovorca SIS.