vojna v Iraku považovaná za zlyhanie vlády, sa Bush nehodí.
Demokrati volia presne opačný postup. „Prečo sme išli do Iraku? Prečo máme vysokú nezamestnanosť? Prečo....?“ Takéto otázky kladú v jednej z reklám ľudia kríku v parku (Bush v preklade znamená krík). „Je nezmysel čakať odpoveď od kríka, je však aj iný krík (Bush), ktorý vám nedá odpoveď,“ hovorí hlas v reklame obyvateľom Michiganu.
Bush na kandidátke nie je, ale aj tak je centrálnou postavou kampane. Utorňajšie hlasovanie bude referendom o šiestich rokoch jeho prezidentovania. Podľa republikánov odvážneho a zásadového, podľa demokratov hlúpeho a rozdeľujúceho spoločnosť.
Niekoľko dní pred voľbami sa Bush rozhodol navštíviť republikánskych kandidátov do Kongresu, ktorých zvolenie je na vážkach. Nie preto, aby sa s nimi ukazoval na verejnosti, ale aby im pomohol s financovaním. Bush je v tejto disciplíne - zhromažďovaní peňazí od vplyvných sympatizantov - majstrom.
Bushovi hrá do karát, že jeho popularita je oproti priemeru o niečo vyššia v štátoch, kde sa očakávajú najtesnejšie súboje. Mnohí republikánski kandidáti však vynakladajú veľké úsilie, aby sa od prezidenta dištancovali. Aj podľa republikánskych stratégov by mal Bush teraz svoje verejné predvolebné vystupovanie obmedziť.
Podľa Washington Post republikáni nespomínajú Busha ani v jednej televíznej reklame. Až na LaVara Christensena z Utahu. V reklame je však iba jeho fotografia s prezidentom - meno nepadne ani raz. Spot sa začína snímkou Ronalda Reagana: „Som konzervatívny republikán Ronalda Reagana“.
Demokrati zasa nasadili do 34 volebných súbojov 90 reklám proti Bushovi. Do zaujímavej situácie sa dostal floridský republikán Clay E. Shaw, ktorý má reklamu s demokratickým prezidentom Billom Clintonom, hoci ten podporuje jeho oponenta. „Najlepšie momenty Clintonových rokov boli, keď demokrati a republikáni spolupracovali. Ako pri reforme sociálnej podpory. Podpísanej Clintonom a napísanej naším kongresmanom, Clayom Shawom,“ hovorí sa v rozhlasovom spote.
Ani Bushov vidiecky americký imidž nezaberá tak, ako kedysi, už je z neho Washingtončan. Ani tvrdenia, že demokrati nechajú zvíťaziť teroristov. Američania si podľa prieskumov myslia, že teroristom sa darilo aj počas Bushovej vlády. Dodatky proti svadbám homosexuálov môžu zabrať pri najkonzervatívnejších voličoch, tí by však prišli voliť tak či tak.
Azda ani raz v histórii sa strane nepodarilo vyhrať s takým nepopulárnym prezidentom. Bush sa v prieskumoch pohybuje pod štyridsiatimi percentami. Horšie čísla mal iba Richard Nixon pred odstúpením a Harry Truman v roku 1946.
Autor: BRAŇO ONDRÁŠIK, Michigan