Pomôže takýto rozsudok republikánom prezidenta Georgea Busha v amerických voľbách?
Advokáti bývalého irackého prezidenta aj americká ľavica obviňujú Bushovu administratívu, že sa postarala o to, aby sa obe udalosti časovo zhodovali. Politológovia sú však skeptickí k tomu, že by najprísnejší verdikt výsledok volieb ovplyvnil. „Odmietam o tejto téme špekulovať,“ povedala Caroll Dohertyová z Pewovho výskumného centra.
„Myslím, že vplyv bude skôr malý,“ uviedol expert Brookingsovho inštitútu Stephen Hess. Možnosť, že verdikt ovplyvní nerozhodnutých, podľa neho existuje. „Určite to bude na titulných stranách a republikáni a prezident Bush to využijú, aby pripomenuli ľuďom, prečo Spojené štáty do Iraku šli.“
„Využijú to ľavicoví komentátori, ktorí naznačujú že za tým je určitý komplot,“ poznamenal Hess.
Voľby v Spojených štátoch sú vnímané ako referendum o vojne v Iraku. Prieskumy ukazujú, že republikáni môžu prísť o väčšinu v Kongrese.
Američania pri voľbách rozhodnú o výmene tretiny Senátu, 435 miestach v Snemovni reprezentantov, v hre je i 36 z 50 guvernérskych postov. Dolapenie Saddáma Husajna v decembri 2003 vyvolalo razantný nárast Bushovej popularity, tento trend však zase rýchlo opadol.
„Bushova administratíva sa zaoberá viac novembrovými voľbami než životmi amerických vojakov, Iračanov a právnym štátom,“ vyhlásil americký obhajca Saddáma Husajna Ramsey Clark, bývalý americký minister spravodlivosti. Saddám dokonca vo vlastnoručne napísanom liste vyzval predsedu tribunálu, aby odložil dátum rozsudku. Jeho vynesenie 5. novembra podľa neho pomôže Republikánskej strane.
„Propagandistická mašinéria chce ukázať, že Bush dosiahol svoj strategický cieľ v Iraku,“ napísal Saddám.
Na niektorých ľavicových internetových diskusných fórach a blogoch sa objavujú obavy, že dátum vybrali zámerne tak, aby vyhovoval Bushovej strane.
„Tento rozsudok príde, prekvapujúco, práve dva dni pred voľbami. To je určitý druh vecí, ktoré by mal každý novinár spomenúť vo svojom článku. Vo 'veľkých médiách' o tom nenájdete žiadnu zmienku,“ napísal Tom Engelhardt z ľavicového časopisu The Nation.
Americký veľvyslanec v Iraku Zalmay Khalilzad tieto obvinenia poprel. „Rozhodnutie urobili irackí sudcovia. Spojené štáty nemajú s voľbou tohto dátumu nič spoločné,“ tvrdil.
Autor: čtk/afp