Prezident Dwight D. Eisenhower - generál v Bielom dome

Dwight David Eisenhower bol jediným generálom v Bielom dome za posledné storočie. Prezident, ktorý stál pri začiatku aj konci 2. svetovej vojny a ako prezident pri zrode studenej vojny. Po voľbách 6. novembra 1956 sa do úradu vrátil najväčším republikánsk

FOTO  – ARCHÍVFOTO – ARCHÍV

Dwight David Eisenhower bol jediným generálom v Bielom dome za posledné storočie. Prezident, ktorý stál pri začiatku aj konci 2. svetovej vojny a ako prezident pri zrode studenej vojny. Po voľbách 6. novembra 1956 sa do úradu vrátil najväčším republikánskym víťaz­stvom od čias Abrahama Lincolna pred päťdesiatimi rokmi.

Eisenhower v prvý novembrový utorok v roku 1956 zvíťazil nad demokratom Adlaiom Stevensonom. Získal 34 miliónov hlasov a zvíťazil v 41 štátoch. Začiatok druhého funkčného obdobia nemal ľahký. V Snemovni reprezentantov aj v Senáte mali väčšinu opoziční demokrati. Voliči sa pre rozdelenie moci medzi demokratov a republikánskeho prezidenta Eisenhowera a viceprezidenta Richarda Nixona rozhodli z jednoduchého dôvodu. Eisenhower bol oveľa sympatickejší a populárnejší než Stevenson, naproti tomu demokratov považovali za sociálne a ekonomicky súcitnejších. Voliči tiež ocenili prezidentovu zdržanlivú politiku pri krízach na Blízkom východe a v strednej Európe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Počas predchádzajúcich kampaní síce Eisenhower hovoril o oslobodení krajín východnej Európy, no v úrade sa spolu so šéfom diplomacie Johnom Dullesom striktne držal Trumanovej politiky „containmentu“ - kontroly šírenia komunizmu. Nezasahovali do problémov v sovietskom bloku, a to ani vtedy, keď v roku 1956 Sovieti vtrhli do Maďarska, aby na tankoch krvavo potlačili povstanie.

Eisenhower sa snažil zabrániť prípadnej jadrovej vojne so ZSSR. Veril, že komunizmus sa zrúti sám. „Bude to dlho trvať, ale najrealistickejšou politikou je držať líniu, až kým Sovieti nevzdelajú svojich vlastných ľudí. Tým zasejú semená vlastnej skazy,“ tvrdil.

Dwighta Eisenhowera Američania volali Ike. Narodil sa v rodine pensylvánskych Nemcov, striktných mennonitov, ktorí utiekli pred prenasledovaním z Nemecka a Švajčiarska v 17. storočí. Boli súčasťou cirkvi brethrenistov, známej prísnym pacifizmom. Aj preto bolo Eisenhowerovo povolanie veľmi netradičné. Neskôr sa rodina pridala k Svedkom Jehovovým, no keďže apokalyptické predpovede konca sveta sa nesplnili, opustili ju a budúci prezident zomrel v roku 1969 ako presbyterián.

SkryťVypnúť reklamu

Ike sa vydal na štúdiá do prestížnej vojenskej akadémie vo West Pointe. Rýchlo sa vyšvihol ako športovec. S americkým futbalom musel skončiť potom, čo sa vážne zranil.

Po útoku na Pearl Harbor v decembri 1941 ho povolali do veliteľstva generálneho štábu vo Washingtone, kde vytváral plány na porážku Nemecka a Japonska. Neskôr sa stal vrchným veliteľom spojeneckých síl na európskom bojisku, kde stál na čele úspešného ťaženia vo Francúzsku a Nemecku. V roku 1949 sa stal prvým vrchným veliteľom NATO.

Vojnového hrdinu presvedčili, aby vstúpil do volebného súboja o kreslo amerického prezidenta a v roku 1953 ho ako 34. prezidenta zvolili do Bieleho domu. V kampani sľúbil ukončiť kórejskú vojnu. Krátko po zvolení sa vydal na Kórejský polostrov, aby získal informácie z prvej ruky o možnosti ukončenia konfliktu. O niekoľko mesiacov vstúpilo do platnosti prímerie.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1957 vyhlásil Eisenhowerovu doktrínu vo vzťahu k Blízkemu východu. Podľa nej boli Spojené štáty vždy pripravené „použiť silu a odraziť agresiu z hociktorej krajiny ovládanej medzinárodným terorizmom“.

V domácej politike pokračoval v línii Nového údelu demokrata Franklina Roosevelta, zároveň sa však držal princípov konzervatívnej hospodárskej politiky. Jeho kabinet zložený z kapitánov priemyslu a jedného odborára istý novinár nazval: „osem milionárov a inštalatér“.

Američania na Eisenhowera nezabudli, v rokoch 1971 - 1979 bol na dolárovej minci aj na nikláku. V úrade bol do januára 1961 a bol najstarším prezidentom vo funkcii po Ronaldovi Reaganovi. Po dlhej chorobe zomrel v roku 1969.

Autor: BRAŇO ONDRÁŠIK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 201
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 935
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 431
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 318
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 988
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 101
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 588
  8. Ísť do kúpeľov je IN 4 002
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu