Pre 39-ročného Američana píšuceho vo francúzskom jazyku, ktorý je synom uznávaného autora špionážnych románov Roberta Littella, je to v priebehu mesiaca druhé významné ocenenie za jeho debut. V októbri získal cenu Académie francaise v kategórii najlepší román dotovanú sumou viac ako 15 000 eur. Navyše sa z jeho debutového románu, ktorý bol týždne na čele rebríčka bestsellerov a stal sa literárnou udalosťou roka, predalo 200 000 exemplárov.
Rodák z New Yorku popisuje v diele o rozsahu asi 900 stránok druhú svetovú vojnu a holokaust z pohľadu istého príslušníka síl SS, pričom fiktívny príbeh obohatil celým radom historických udalostí a osobností.
Čerstvý laureát Goncourtovej ceny žije vo Francúzsku od detstva a skôr sa venoval prekladom diel klasikov francúzskej literatúry de Sadeho a Geneta do angličtiny. Pre Jonathana Littella, ktorý navštívil v rámci aktivít charitatívnej organizácie Akcia proti hladu i krízou zmietané regióny, ako napríklad Afganistan, Bosnu a Čečensko, bol inšpiráciou k napísaniu oceneného diela Shoah megadokument Clauda Lanzmanna o období holokaustu.
Goncourtovu cenu udeľujú od roku 1903 vybranému dielu modernej francúzskej prózy, vyznačujúcemu sa originalitou obsahu a formy. Je síce dotovaná iba symbolickou sumou, autorovi však už tradične zaručuje zvýšený záujem odbornej i laickej verejnosti, a to nielen vo Francúzsku.
Vo francúzskom hlavnom meste zverejnili včera i meno laureáta ďalšej prestížnej literárnej ceny – Prix Renaudot, ktorú udeľuje novinárska porota od roku 1926. Stal sa ním Alain Mabanckou (40) za dielo Mémoires de porc-épic (Pamäti dikobraza), ktoré sa na knižnom trhu objavilo vďaka vydavateľstvu Seuil.