Demokrati aj republikáni sa obávali podvodov pri registrácii voličov, alebo pri hlasovaní. Obe strany mali v pohotovosti tisícky právnikov. Ak by sa objavili problémy, mali intervenovať na súde. Problémy pri hlasovaní mali niektorí kandidáti, či už pri identifikácii alebo pre technické poruchy na hlasovacích zariadeniach. V Spojených štátoch používajú niekoľko metód hlasovania: vkladanie lístkov do urny, stroje podobné hracím automatom, skenery a elektronické prístroje s dotykovými obrazovkami.
Prezident George Bush hlasoval na požiarnej stanici v Crawforde neďaleko svojho ranča. Vyzval voličov, aby prišli k urnám, nech je ich rozhodnutie akékoľvek. „Žijeme v slobodnej spoločnosti a naša vláda bude len taká dobrá, aká bude vôľa našich ľudí sa na nej zúčastňovať,“ povedal Bush .
Kandidáti boli v teréne do poslednej chvíle a Bush sa dostal aj do trápnej situácie. Kandidáti ho po svojom boku v tejto kampani nevideli radi. Keď Bush v predvečer volieb zavítal na míting na Floridu k bratovi Jebovi Bushovi, odchádzajúcemu guvernérovi, republikánsky kandidát Charlie Crist tam nebol. Radšej išiel do iného mesta. Bush sa ocitol v daždivom dni na zhromaždení s tisíckami republikánov, ktoré nemalo pre kampaň žiaden význam. Popularita exprezidenta Billa Clintona naopak rastie, vo Virgínii podporil demokratického kandidáta do Senátu. „Nič nevedia urobiť dobre,“ povedal Clinton o republikánoch.
Vo voľbách do miestnej Snemovne reprezentantov v Texase zasa mohli voliť mŕtvu kandidátku. Miestna zákonodarkyňa Glenda Dawsonová bola na hlasovacom lístku, hoci zomrela v septembri. Jej kampaň pokračovala do poslednej chvíle a dokonca rozposielali e-maily na jej podporu a neuviedli, že Dawsonová je po smrti.
Posledné prieskumy sa rôznili. Podľa niektorých republikáni doťahovali demokratov, podľa CNN mali demokrati u voličov 20-percentný náskok.
Manželia Clintonovci boli voliť v New Yorku, kde sa predpokladal úspech demokratov. FOTO – SITA/AP |
Autor: BRAŇO ONDRÁŠIK, East Lansing, Michigan