Mečiarovo hnutie musí získať pre vstup súhlas všetkých členov ľudovej strany, dôležitý bude najmä postoj slovenských politických strán SDKÚ, KDH a SMK. Ich reakcie sú zatiaľ zdržanlivé až odmietavé.
Líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda povedal, že nikto sa ho dnes na túto otázku nepýta. "Nepýtajú sa ma na to kolegovia z Európskej ľudovej strany, nepýta sa ma na to prezident ľudovcov," povedal šéf SDKÚ.
Líder KDH Pavol Hrušovský povedal, že KDH nikto neoslovil. "Sme pripravení za okrúhlym stolom predsedov členských strán ľudovcov diskutovať. My svoj postoj povieme vtedy, keď to bude aktuálne," hovorí Hrušovský.
Pripustil, že v slovenskom parlamente HZDS sondovalo postoje strán. Hrušovský však tvrdí, že KDH si je vedomé zodpovednosti za rodinu európskych ľudovcov, a preto bude na tieto otázky odpovedať až na "príslušnom mieste".
Jednoznačne odmietavý názor má europoslanec za SMK Arpád Duka-Zólyomi. Podľa neho odmietanie HZDS v ľudovej strane súvisí s tým, že na čele stále stojí Mečiar.
Urbáni hovorí, že v súčasnosti je z koaličných strán Ficovej vlády postavenie HZDS v zahraničí najlepšie a že sú pripravené zaradenia zástupcov HZDS do jednotlivých európskych organizácií.
V minulosti Smer poukazoval na to, že SDKÚ pomáha HZDS preraziť k ľudovcom. Dzurinda včera k tomu poznamenal, že na takéto "finty" Smeru neskočí. Duka-Zólymi nezaregistroval v Bruseli lobing
SDKÚ v prospech HZDS.
Po parlamentných voľbách Dzurinda presadzoval vládu pravice s HZDS. Odmietol však, že súčasťou dohôd mala byť aj podpora HZDS pre vstup do ľudovej strany. Podobne Urbáni takýto prísľub poprel a nechcel sa už vracať k udalostiam po voľbách. IGOR STUPŇAN