Európa čaká lepší dialóg s Amerikou

Po víťazstve demokratov vo voľbách do Kongresu sa väčšina európskych krajín teší na lepšie vzťahy s Washingtonom. Európa čaká zmenu americkej zahraničnej politiky a pokrok v sporoch, ktoré otravovali transatlantickú spoluprácu. Okrem nezvládnutej vojny v

Vzťahy USA a Európy symbolizoval po vojne v Iraku chlad medzi francúzskym prezidentom Chiracom a Georgeom Bushom.Vzťahy USA a Európy symbolizoval po vojne v Iraku chlad medzi francúzskym prezidentom Chiracom a Georgeom Bushom. (Zdroj: REUTERS, SITA/AP)

Iraku, ide aj o Kjótsky protokol o znižovaní skleníkových plynov a americkú väznicu na kubánskom Guantanáme, ktorá podľa Európy odporuje medzinárodnému právu a treba ju zatvoriť.

Prvé zmeny „kurzu“ už nastali po odstúpení ministra obrany Donalda Rumsfelda. Ten bol v Európe mimoriadne nepopulárny. „Končí sa šesťročná nočná mora,“ komentovali jeho odchod európski socialisti.

Európania boli po teroristic­kých útokoch z 11. septembra 2001 šokovaní a sympatizovali s Američanmi. Solidarita sa však rýchlo vytratila po začiatku vojny v Iraku, pri ktorej Washington obišiel OSN a ignoroval postoje Európy. V tom čase silnela kritika Paríža a Berlína. Rumsfeld vtedy dokonca vrazil klin medzi členské krajiny Európskej únie, keď hovoril o „novej Európe“, ktorú reprezentovali nováčikovia z postkomunistických krajín podporujúci zásah v Iraku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Cyklus preventívnych vojen a unilateralizmu sa skončil veľkým neúspechom. Musí sa začať nová etapa, v ktorej bude mať veľkú zodpovednosť aj Európa,“ povedal tento týždeň šéf talianskej diplomacie Massimo D'Alema.

Rovnako aj španielski socialisti dúfajú, že demokrati pomôžu zmeniť smer americkej zahraničnej politky. V Ríme i v Madride sú pri moci stredoľavé vlády, ktoré zmenili Berlusconiho i Aznarov kurz zahraničnej politiky orientovaný na Washington a stiahli vojakov z Iraku.

Radosť z konca Bushovej éry a neokonzervatívnej doktríny zaznela aj z Paríža. „Som šťastný, keď vidím, že si Američania uvedomili, že im Bush klamal,“ vyhlásil bývalý francúzsky premiér a možný prezidentský kandidát socialistov Laurent Fabius.

Nemeckí politici boli opatrnejší a výhru demokratov v Kongrese príliš nekomentovali. „Bez ohľadu na voľby, nemecká vláda bude pokračovať v spolupráci s vládou a prezidentom,“ diplomaticky formuloval stanovisko vlády hovorca Ulrich Wilhelm.

SkryťVypnúť reklamu

Kľúčový poradca kancelárky Merkelovej však odhaduje, že Washington bude odteraz nútený viac počúvať Európu pri riešení zahraničnopolitických problémov. „Prezident už išiel týmto smerom a demokrati budú tlačiť, aby v kontaktoch s Európanmi pokročil ešte ďalej,“ povedal Karsten Voigt.

Berlín očakáva nový prístup k riešeniu irackej krízy, do regiónu však neplánuje poslať svojich vojakov. Prispieť chce na rekonštrukciu a ekonomickú stabilizáciu Iraku.

Hojenie rán, ktoré poznačili transatlantické partnerstvo, si želá aj Brusel. Dôraz dáva na liberalizáciu svetového obchodu. „Je dôležité, aby americká strana obnovila záväzok a pokračovalo sa v obchodných rokovaniach v Dohe, pretože je to veľmi dôležité pre svetovú ekonomiku,“ reagoval predseda európskej komisie Jose Manuel Barroso.

SkryťVypnúť reklamu

Moskva čaká tvrdšiu kritiku od demokratov

Americký prezident navštívi na budúci týždeň Moskvu. Podľa pôvodného plánu malo Air Force One v Rusku iba natankovať cestou do Ázie, prezident Putin však pozval Busha na krátku návštevu.

Prezidenti mali k sebe kedysi blízko. Ich vzťahy sa však zhoršujú. Spojené štáty kritizujú nedodržiavanie ľudských práv v Rusku, Moskva kritizuje irackú vojnu. Väčšina ruských komentátorov si myslí, že po víťazstve demokratov v Kongrese sa vzťahy USA a Ruska budú ďalej zhoršovať.

Ekonomická spolupráca oboch krajín je na veľmi nízkej úrovni a demokrati vystupovali jednoznačne proti vstupu Moskvy do Svetovej obchodnej organizácie. Bushova administratíva sa však s Ruskom na vstupe dohodla, otázne je, či to podporia aj demokrati v americkom Senáte. Najväčšie obavy panujú okolo osoby kritika Ruska Toma Lantosa, ktorý má šéfovať zahraničnému výboru. Práve on presadzoval pozastavenie členstva Ruska v G8.

SkryťVypnúť reklamu

Moskva už v časoch ZSSR pozorne sledovala výsledky volieb za oceánom. Vtedy priaznivejšie hodnotila demokratov. Republikáni boli považovaní za úhlavných nepriateľov komunizmu. Teraz je situácia opačná. Obmedzovanie slobody tlače či rastúca xenofóbia v Rusku bude zohrávať v demokratmi ovládanom kongrese omnoho dôležitejšiu úlohu.

PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum

Isté oteplenie prišlo po nástupe Angely Merkelovej do úradu nemeckej kancelárky.

FOTO – REUTERS, SITA/AP

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 133
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 528
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 189
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 553
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 409
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 222
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 920
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 857
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu