tnosť doterajšej dohody vyprší na konci roku a dvadsaťpäťka sa chce zhodnúť na mandáte Európskej komisie na rokovanie s Moskvou do summitu EÚ - Rusko 24. novembra.
Poľsko blokuje rokovanie pre ruský zákaz dovozu poľských potravín a obilia a najmä pre zámer vybudovať medzi Ruskom a Nemeckom na dne Baltského mora plynovod obchádzajúci Poľsko. Varšava odmietla ustúpiť napriek tomu, že zostala osamotená. Ostatné krajiny sú väčší realisti, pretože si myslia, že Moskva pod vedením prezidenta Vladimira Putina nie je pripravená chartu ratifikovať, povedal český minister zahraničia Alexander Vondra.
Varšava požaduje najprv zrušenie zákazu poľských dovozov a tiež, aby Moskva ratifikovala energetickú chartu, ktorá má upraviť pravidlá prístupu zahraničných firiem na energetický trh Ruska a zaistiť stabilitu dodávok ruského plynu a ropy.
Ruská vláda však túto chartu odmieta a dáva prednosť bilaterálnym rokovaniam s jednotlivými štátmi, voči ktorým môže vystupovať z pozície silnejšieho. Pravdepodobne sa budú musieť celou záležitosťou znovu zaoberať veľvyslanci členských krajín na budúci týždeň v Bruseli. Nová dohoda o „partnerstve a spolupráci“ má definovať vzťahy únie s Ruskom v oblasti obchodu, investícií a ľudských práv. Mnoho krajín EÚ chce počas rokovania dosiahnuť to, aby čo najviac ustanovení energetickej charty bolo zahrnutých aspoň do tejto dohody.
Poľský minister hospodárstva Piotr Woźniak v piatok povedal, že rokovanie o dohode o partnerstve je najlepšou príležitosťou, ako prinútiť Moskvu zmeniť postoj k charte. Poľsko sa cíti „veľmi neisto, pokiaľ ide o dodávky energie do Európy“, povedal.
Podľa denníka Financial Times sa Poľsko tiež obáva, že by Európska komisia mohla počas nemeckého predsedníctva únie v prvej polovici budúceho roku uzavrieť dohodu, ktorá by bola pre Varšavu mimoriadne nevýhodná.
Energetika bola jedným z kľúčových tém pri stretnutí hláv štátov únie s ruským prezidentom Putinom v októbri pri neformálnom summite EÚ v Lahti. Vodcovia EÚ si vtedy dávali záležať na tom, aby vystupovali pokiaľ možno jednotne.
Ministri zahraničia Visegrádskej štvorky a Pobaltia na rokovaní tiež vyzvali úniu, aby dodržala pôvodný plán a rozšírila schengenský priestor do októbra 2007. Podľa komisie hrozí pre technické problémy odklad rozšírenia o dva roky.