Washington 14. novembra (TASR) - Najvyšší súd USA v pondelok zamietol odvolanie spisovateľa Lewisa Perdua, ktorý žaloval autora Dana Browna, že vo svojej legendárnej knihe Da Vinciho kód použil niektoré pasáže z jeho diela.
Tribunál odmietol znovu sa zaoberať rozsudkom odvolacieho súdu v New Yorku, ktorý potvrdil, že obe knihy nie sú podstatným spôsobom podobné a Brownov román nezasahuje do autorských práv inej knihy. V podobnom duchu predtým rozhodol aj federálny sudca.
V apríli tohto roku už Brown vyhral podobný súd. V mediálne ostro sledovanom prípade ho dvaja britskí autori Michael Baigent a Richard Leigh žalovali za "krádež myšlienok" a žiadali od neho miliónové odškodné.
Podľa verdiktu súdu Brown neukradol námety z už napísanej knihy Svätá krv a svätý grál Baigenta a Leigha. Súd zamietol tvrdenia oboch žalujúcich autorov, že Dan Brown porušil ich autorské právo a vo svojom diele Da Vinciho kód "ukradol stavbu" ich vlastnej knihy, ktorú vydali ešte v roku 1982. Dvojica Baigent a Leigh tvrdila, že Brown prebral podstatné prvky svojho náboženského trileru z ich faktografickej knihy bez ich súhlasu.
Da Vinciho kód je jedným z najúspešnejších románov všetkých čias. Predalo sa ho vyše 40 miliónov výtlačkov a preložili ho do desiatok jazykov na celom svete. Tento rok prišiel do kín hollywoodsky film s rovnomenným názvom, v ktorom si hlavnú postavu zahral Tom Hanks.
Víťazstvo žalovanej strany očakávali najmä právnické kruhy, pretože zákon o autorskom práve chráni predovšetkým vyjadrenie myšlienky než myšlienku samotnú.
"Na myšlienky neexistuje autorské právo," vysvetlil Mark Stephens, právnik špecializujúci sa na mediálny zákon a otázky autorského práva. Podľa neho ide len o to, ako sa myšlienka slovne vyjadrí. "Ak by súd rozhodol v prospech žalobcov, sudca by tým prepísal zákon o autorskom práve", dodal Stephens.