vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Obaja argumentovali tým, že národy neviedli až také vojny, ako Francúzi s Nemcami.
Sólyom vystupoval veľmi ústretovo, povedal, že Maďarom z bývalého Rakúsko-Uhorska sú kultúrou a mentalitou Slováci najbližší. Odsúdil maďarský extrémizmus reprezentovaný napríklad Hnutím 64 žúp, ktorého názory označil za názory nevzdelancov. Maďarské extrémistické skupiny majú podľa neho minimálnu podporu.
Gašparovič zas poprel, že by bola z extrémistov zložená slovenská vláda. "Po zložení tejto vlády, na ktorom mám určite podiel aj ja, došlo okamžite k takýmto názorom (o extrémizme) bez toho, aby sa prezentovala. Nedošlo k žiadnym extrémnym názorom. Dokonca pomaly získavam názor, že možno práve toto zloženie vlády dostalo SNS medzi mantinely, keď akceptuje a realizuje vládny program, ktorý je protolerantný," povedal.
Maďarský prezident sa dotkol aj otázky autonómie. "Pokiaľ ide o pojem autonómia, myslím si, že na Slovensku je to niečo nežiaduce. Je to také červené súkno, ktoré vzbudzuje obavy. Ale autonómia sa dá vyjadriť aj ako samospráva," povedal.
Ako príklad spomenul Sólyom Rumunsko a návrhy, aby Sikulská zem, kde žije 1,5 milióna Maďarov, bola územným celkom s autonómiou.
Gašparovič reagoval s počudovaním a povedal, že na územnú autonómiu nevidí žiadny dôvod. DANIEL VRAŽDA