ia, ako hovorí minister pre vyššie vzdelanie?
Z najväčšieho únosu od pádu Saddáma Husajna, pri ktorom neznámi únoscovia zobrali zamestnancov aj návštevníkov ministerstva, sa stala politická záležitosť a podľa niektorých zdrojov aj vojna propagánd. Jednu verziu majú sunniti, výrazne inú šiiti.
Únos sprevádzajú od začiatku zvláštne okolnosti. Podľa jedných únoscovia zadržali len sunnitov, podľa iných aj šiitov. Zdroje sa rozchádzajú v počte unesených (od 150 po 50) aj prepustených i v opise, ako únos prebiehal.
Po necelých 24 hodinách únoscovia prepustili podľa šiitskej časti vlády všetkých unesených, podľa sunnitov len polovicu. Minister pre vyššie vzdelávanie Abd Diáb, vo vláde zastupujúci sunnitov, vyhlásil, že prerušuje spoluprácu s vládou, kým sa prípad nevyšetrí. Pre BBC tiež povedal, že má obavy o ľudí, čo zostali v zajatí.
Prepustení rukojemníci tvrdia, že mnohí zajatci majú polámané nohy a ruky po mučení a je možné, že niektorí už zomreli.
Zlé zaobchádzanie únoscov potvrdili agentúre AFP aj ďalší prepustení. Profesor, ktorý si v deň únosu na ministerstve vybavoval doklady pre odchod do cudziny, opisoval nepríjemné výsluchy. Iný hovoril, že ho bili drevenou palicou. Obaja muži vyhlásili, že únoscovia ich držali neďaleko miesta únosu.
Pomerne rýchle prepustenie rukojemníkov označuje šiitská časť Iraku za úspech premiéra Nuriho Malíkiho, ktorý dokázal pritlačiť na šiitské milície spájané s útokom. Vraj im dal najavo, že zašli priďaleko. Únos môže byť vnímaný ako znak Malíkiho slabosti: odohral sa za bieleho dňa vo vládnej budove a polícia sa len prizerala.
Únos ešte viac skomplikoval vzťahy v irackej vláde. Sunnitskí ministri sa začali vyhrážať odchodom. Situáciu vyostril zatykač na sunnitského klerika, vydaný vládou, v ktorej majú väčšinu šiiti. V krajine pokračuje zabíjanie aj únosy. Vo štvrtok pri meste Nasirijá uniesli piatich ľudí, ktorí pracovali pre súkromné bezpečnostné sluáby. Dvoch z nich už prepustili a jedného našli mŕtveho.