Vo Vietname to včera vyhlásil americký prezident George Bush, ktorý tam dorazil na víkendový summit Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC). Podľa neho budú mať Spojené štáty úspech len vtedy, ak neodídu z Iraku predčasne.
Na ekonomickom fóre sa bilaterálne stretol s viacerými lídrami. Medzi zástupcami 21 členských krajín Rady je i ruský prezident Vladimir Putin.
Bush priletel od konca vietnamskej vojny v roku 1975 ako druhý americký prezident. Ako prvý z amerických prezidentov navštívil od skončenia vojny Vietnam Bill Clinton v roku 2000. Privítanie Busha bolo podľa agentúry AP omnoho chladnejšie.
Prispela k tomu zrejme i skutočnosť, že krátko pred návštevou americký Kongres neschválil zákon o úplnej normalizácii obchodných vzťahov s Vietnamom. Vláda USA naopak vyškrtla Vietnam zo zoznamu krajín, kde sú hrubo porušované náboženské práva.
Američania sú vo Vietname vítaní. Hlavne tí s dolármi
Americký veterán z vietnamskej vojny Suel Jones sa prechádza takzvanou Friendship Village na predmestí Hanoja. Žijú tam deti, ktoré sú fyzicky aj mentálne postihnuté chemickou látkou zvanou Orange Agent.
Americká armáda ju rozprašovala na pozície svojich nepriateľov počas vietnamskej vojny. Jones, ktorý vo vietnamskej džungli bojoval viac než rok, cíti za tieto obete (ide už o tretiu generáciu postihnutých) svoju zodpovednosť.
Pred ôsmimi rokmi preto založil fond a snaží sa Vietnamcom pomôcť. Tento 65-ročný muž nie je plný ľútosti, vychádza z neho irónia a hnev.
Do Hanoja, ktorý si Jones zvolil za svoj druhý domov, prišiel jeho prezident. Busha veterán ostro kritizuje. V jeho irackej vojne vidí spojitosť s tou vietnamskou. „Oba konflikty majú jedno spoločné, vláda nám o nich klamala,“ hnevá sa. Pozrie na domy, kde žijú postihnuté deti, a pokračuje: „Väčšinu postavili Francúzi alebo Nemci. Naša vláda robí minimum. Bombardovať však dokáže za miliardy.“
Väčšina Vietnamcov k americkej vláde tak vášnivý a nenávistný postoj zďaleka nemá. Naopak. V súlade s vietnamskými vládcami dnes hovoria o „priateľských a korektných vzťahoch.“ Ľudia sa čudujú, keď vidia v Európe demonštrácie proti Bushovi. Za zmierením bývalých nepriateľov je obchod. USA sú dnes najväčším obchodným investorom v krajine.
Vietnam je komunistická krajina, podoba hanojských ulíc tomu už príliš nenasvedčuje. V obchodoch možno síce nájsť podobizeň Ho Či Mina, z centra takmer zmizli červené vlajky. Nahradili ich transparenty: „Za dynamickú spoločnosť a stabilný hospodársky rozvoj.“ Pred sochou V.I. Lenina v centre mesta bývajú heslá o Ho Či Minovi, strane a socializme.
Nápis zo žltých kvetov pred sochou Lenina hlása: APEC v Hanoji 2006, vitajte. Ekonomické fórum zatieňuje aj návštevu amerického prezidenta.
EDUARD FREISLER, Hanoj, Lidové noviny