Pošta pre teba sú schody do neba

Projekt talianskej televízie Posta per te, ktorý s úspechom uvádza španielska, francúzska, ale už i česká televízia, má od roku 2004 veľký úspech aj u nás. Má stále vysokú sledovanosť, do Slovenskej televízie chodí veľa listov, emailov i telefonátov. Reži

posta-pre-teba-1.jpgProjekt talianskej televízie Posta per te, ktorý s úspechom uvádza španielska, francúzska, ale už i česká televízia, má od roku 2004 veľký úspech aj u nás. Má stále vysokú sledovanosť, do Slovenskej televízie chodí veľa listov, emailov i telefonátov. Režisérmi týždennej relácie Pošta pre teba sú Peter Gerža a Laco Halama, moderátorkou Katarína Brychtová a dnes už populárnym poštárom Janko Gordulič. Scenáristka programu, ktorý trvá necelú hodinu a väčšinou dojíma k slzám nielen divákov, ale aj samotný štáb, je Viera Košťálová.

Prvý kontakt

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Práve k nej prichádzajú prosby o pomoc. Údaje o ľuďoch spisuje do formulárov, ktoré obsahujú o hľadajúcich i hľadaných osobách čo najpodrobnejšie údaje. Relácia sa nakrúca raz mesačne a vyžaduje si istých dvanásť príbehov. Tvorcovia vždy pripravia jeden, dva navyše. Nikdy totiž do poslednej minúty nevedia, či si to hlavní aktéri tejto najpozitívnejšej reality šou na Slovensku nerozmyslia. Stáva sa, že deň pred nakrúcaním zavolajú, lebo na obrazovke nechcú so svojím problémom vystúpiť. Čas na vystopovanie stratených rodičov, súrodencov či lások je rôzny. Niekedy trvá tri mesiace, inokedy sú kontaktéri úspešní už v prvých dňoch. Z tridsiatky vytypovaných príbehov sa zrealizuje približne trinásť - štrnásť.

Ťažké osudy

Mnohým ľuďom Pošta pre teba pomohla. Jej tvorcovia sa s nimi ešte pred nakrúcaním stretnú a vypočujú si ich často veľmi ťažké osudy.

SkryťVypnúť reklamu

"Z celého srdca im vždy držím palce, aby sa stretnutie na obrazovke podarilo. Často je veľmi dojemné, aj Katka Brychtová občas skončí moderovanie a odchádza zo štúdia so slzami v očiach," hovorí Viera Košťálová.

A čo sa na obrazovku nedostane? Ak sa hľadaný človek nenájde, pretože kontaktéri majú málo údajov na jeho vyhľadanie, napríklad žije pod iným menom ako za slobodna, napríklad v Prahe či v iných častiach bývalého Československa. Čas nepustí, a preto tvorcovia relácie uprednostňujú životné osudy rodinných príslušníkov alebo také, v rámci ktorých niekto niekomu pomohol.

Čo zostalo v pamäti?

Scenáristku upútal príbeh tridsaťtriročného adoptovaného muža, ktorý vôbec netušil, že má súrodencov. Ako šofér sa raz dostal do Zlatoviec pri Trenčíne. Priviezol niečo do detského mestečka a jedna pani sa mu tam prihovorila: "Čo tu chceš? Ja ťa poznám..."

SkryťVypnúť reklamu

Naozaj tam nebol, no v mestečku vyrastali jeho štyria bratia, ktorí sa na seba veľmi podobajú. Aj preto si ich táto žena mýlila. Požiadal preto televíziu, aby našla jeho súrodencov, ktorí podľa informácií spomenutej ženy žijú v Trenčíne. Keď bratia prišli do štúdia, tvorcovia lapali po dychu. Boli to takmer rovnakí a takmer totožne oblečení mladí muži, ktorí sa priamo v televízii zoznamovali s bratom - náhodou tiež veľmi podobne oblečeným. Rovnaká chôdza, mimika, podobné bolo dokonca aj káro na ich košeliach.

Poďakovanie na obrazovke

Rómskeho chlapca sa mama zriekla a ani otca nikdy nepoznal. Vyrastal bez rodičovskej lásky v detskom domove a absolvoval iba pomocnú školu. Po odchode z domova sa ubytoval v charitnom dome vo Vranove nad Topľou a s ťažkosťami si hľadal prácu. Ujal sa ho tamojší riaditeľ cirkevnej školy, známy dobrým srdcom aj aktivitami v Katolíckej charite. Najprv ho vyskúšal a zamestnal ako pomocníka pri prácach okolo kostola a neskôr, keď sa osvedčil čestnosťou a pracovitosťou, umožnil mu pracovať ako školníkovi. Rómsky chlapec si to nesmierne vážil, pretože na východnom Slovensku chýba práca aj pre bielych. Keďže mu riaditeľ pomohol odpichnúť sa v živote (teraz už pracuje v inom meste ako stolár), túžil sa mu poďakovať na obrazovke.

SkryťVypnúť reklamu

Pred očami divákov riaditeľovi školy povedal : "Bol by som šťastný, keby ste mohli byť mojím otcom." Pri odpovedi statočného muža sa všetci rozplakali: "Hlboko si ťa vážim a budem rád tvojím tatkom."

Obdivuhodná Rómka

Jedno rómske dievča vychované v detskom domove netušilo, kde žijú jej rodičia a štyria súrodenci. Nevedela, prečo vyrastala v decáku, ani to, prečo sa nikdy nikto o ňu nezaujímal. Mamu, na ktorú mala ťažké srdce, netúžila vidieť, o to viac sa však chcela spoznať so súrodencami. Jednoduchá žena, na rozdiel od iných chovancov, ktorí sa v osemnástich rokoch ocitnú na ulici, sa svojmu osudu nepoddala. Bojovala s jeho nepriazňou, po rôznych peripetiách začala robiť upratovačku v Slovenskej Ľupči, kde dostala aj ubytovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Súrodencov našla tiež vďaka televízii. Prijali ju, aj keď bola nemanželské dieťa, ktoré ich mama odložila.

Nie je to o majetkoch

Niekedy sa stane, že stenu, ktorá delí hľadajúceho od objektu svojho záujmu, hľadaný neodtiahne. Počas relácie zistí, že sa s človekom, ktorý ho pozval, nechce skontaktovať. Televízia však náklady na cestu každému pozvanému prepláca a všetci vrátane komparzu empatívne držia palce hlavným protagonistom.

Podľa Viery Košťálovej ľudia na Slovensku najviac túžia po šťastí, spokojnosti, harmónii a rodinnej radosti. V relácii sa doteraz neobjavil nikto pre peniaze, dedičstvo či plánovanú zlomyseľnosť.

Na rozdiel od iných reality šou je tento program veľmi pozitívny. Vďaka nemu vidieť, že už ani u nás sa ľudia neostýchajú na verejnosti odhaliť svoje city a otvorene o nich hovoriť.

SkryťVypnúť reklamu

Pošta pre teba - Návraty je osobitná relácia, v rámci ktorej sa tvorcovia stretávajú s tými, ktorým pomohli, aby zistili, ako ďalej komunikujú bývalé hviezdy ich relácie. V deväťdesiatich percentách prípadov je všetko v najlepšom poriadku. Ale vo všetkých dovedna ide o tie najlepšie schody do neba pre každého z nich.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 649
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 412
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 031
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 425
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 158
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 034
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 792
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 328
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu