Rusko by malo zvýšiť domáce ceny plynu

MOSKVA - Rusko zhruba strojnásobí nízke vnútroštátne ceny zemného plynu počas nadchádzajúcich päť rokov. Chce tým schladiť vzrastajúci domáci dopyt po palivách a zaistiť tak adekvátne dodávky pre zvyšujúce sa vývozné záväzky. Povedal to popredný predstavi

ILUSTRAČNÉ FOTO – ČTKILUSTRAČNÉ FOTO – ČTK

teľ Kremľa.

Tento krok najväčšieho svetového producenta plynu by mal pritiahnuť potrebné investície na rozvoj nových ropných polí.

Ekonomický poradca ruského prezidenta Vladimíra Putina Igor Šuvalov povedal, že Rusko musí zvyšovať produkciu plynu, aby splnilo rastúci dopyt domáceho priemyslu a vývozné povinnosti. Vyššie domáce ceny by podľa očakávania mali stimulovať produkciu menších výrobcov a ruských ropných spoločností, ktoré teraz predstavujú len obmedzený podiel na výrobe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niektorí predstavitelia varovali, že Rusko bude v najbližších niekoľkých rokoch konfrontované s nedostatkom paliva, lebo nízke domáce ceny viedli k prehnanej závislosti od plynu a nedostatočným investíciám do novej produkcie. Západní predstavitelia zatiaľ vyjadarili obavy, že štátom ovládaný obor Gazprom neinvestuje dostatočne do rozvoja nových projektov, ktoré by nahradili klesajúci objem výroby na jeho hlavných sibírskych poliach. Spoločnosť už dávno volá po zvýšení domácich cien tvrdiac, že väčšinu plynu predáva so stratou.

SkryťVypnúť reklamu

Šuvalov povedal, že vláda rozvrhne plán zvyšovania cien na najbližších niekoľko rokov, aby umožnila priemyslu prispôsobiť sa. Zároveň to oddiali zvýšenie cien až do obdobia po parlamentných a prezidentských voľbách v nasledujúcich 18 mesiacoch. Sadzby pre domácnosti zrejme ostanú dotované.

Čaká sa na vládu

Vodcovia z Ruska a Európskej únie, ktorá dostáva asi štvrtinu svojho plynu od východného suseda, sa v piatok stretnú vo Fínsku, aby vymysleli nový rámec spolupráce pri panujúcich obavách na Západe, že Kremeľ využíva svoje ohromné zásoby palív ako páku na budovanie politického vplyvu.

Pán Šuvalov povedal, že tieto obavy sú neopodstatnené. Dodal, že vláda plánuje postupne dostať ceny plynu na úroveň európskych - teraz asi 150 dolárov za tisíc kubických metrov. Vrátane dopravných nákladov platia Európania asi 250 dolárov za kubík.

SkryťVypnúť reklamu

„Vychádzame z premisy, že cena plynu by mala byť rovnaká pre každého, v rámci krajiny i mimo nej,“ povedal Šuvalov. Dodal, že domáce ceny by mohli vzrásť na svetovú úroveň do roku 2010-12. Momentálne predstavujú regulované veľkoobchodné ceny plynu v Rusku asi 40 až 50 dolárov za kubík, pričom na budúci rok sa plánuje nárast o 15 percent. „Dohodli sme sa na všetkých principiálnych problémoch, len čakáme na to, že vláda navrhne dokumenty,“ povedal Šuvalov.

Rusko vraj vytláča zahraničných investorov

Aj pri desiatkach miliárd dolárov investícií, potrebných na tieto projekty, Šuvalov obhajoval nákladné plány Gazpromu získať distribúciu a marketingové aktíva v Európe aj inde. „Ak sa sústredia len na výrobu a na nič iné, skončia ako arabské ropné spoločnosti a nikdy nebudú globálnym hráčom,“ povedal Šuvalov. Na adresu kritikov expanzie Gazpromu povedal: „Nečakali, že sa Rusko začne správať v tomto duchu takto skoro.“

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ Gazpromu podľa agentúry Reuters včera povedal nezávisle od Šuvalova, že spoločnosť hľadá akvizície na trhu USA. Putinov poradca odmietol obvinenia, že Rusko vytláča zahraničných investorov zo svojho energetického sektora. Poznamenal, že vláda sa blíži k schváleniu zákona, ktorý stanoví limit 50-percentný limit zahraničného vlastníctva pre veľké polia, ktoré vláda považuje za strategické.

Šuvalov dodal, že podnik TNK-BO v Rusku, vlastnený na 50 percent PLC BP, spĺňa túto normu. Gazprom vyjadril záujem o vykúpenie ruských partnerov v TNK-BP. Šuvalov však povedal, že on bude proti takémuto kroku. Súčasní ruskí akcionári podľa neho neprejavili ochotu predávať. Okrem toho pripustil, že Rusko chce, aby projekt Sachalín II spoločnosti PLC Royal Dutch Shell, ktorý v posledných mesiacoch čelil nebývalému tlaku zo strany ruských environmentálnych a iných regulátorov, bol úspešný. Dodal však, že prekročenie nákladov na projektu o 10 biliónov dolárov sa rovná „zásadnej zmene v podmienkach dohody“ a že to treba prerokovať s ruskou vládou.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: GREGORY L. WHITE Uverejnené so súhlasom The Wall Street Journal Europe, (c) 2006, Dow Jones & Company, Inc.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 843
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 203
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 677
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 396
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 736
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 567
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu