Šanca, že by niekto z nich v hĺbke 1030 metrov pod zemou prežil, bola malá. Záchranári z útrob bane vytiahli šesť tiel a dve mŕtve zostávali v bani. Osud ostatných 15 baníkov nebol známy. „Podmienky na mieste nešťastia sú extrémne,“ opisoval situáciu hovorca bane.
Záchranári do včerajšieho večera nemali šancu uspieť. Pre vysokú úroveň metánu dvakrát na niekoľko hodín zastavili práce, lebo hrozila explózia a záchranári - považovaní za svetovú špičku - nemohli pracovať.
Preto sa sústreďovali na znižovanie úrovne metánu - tichého vraha, ktorého vo vzduchu necítiť. Akciu komplikovali veľmi vysoké teploty a chýbajúci kyslík. Stále nebolo jasné, kde presne baníkov zavalilo.
„Záchranárske akcie po výbuchu metánu sú asi najťažšie v oblasti baníckeho záchranárstva,“ povedal pre PAP Jerzy Markowski, štátny tajomník ministerstva hospodárstva.
Celé Poľsko žilo s baníkmi a opakovalo vetu „nádej zomiera posledná, aspoň kým sa neskončí záchranárska akcia“. Banícki odborníci však upozorňovali, že šance na záchranu každú hodinu klesali. Pripomínali aj tohtoročný prípad baníka Zbigniewa Nowaka, ktorý v tej istej bani vydržal po závale až 111 hodín.
Na miesto tragédie prišiel premiér aj prezident. Obaja bratia Kaczyńskí sľúbili významnú finančnú pomoc rodinám obetí.
Tragédia vzbudila vlnu záujmu o situáciu v baníctve, ktoré bolo ešte v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch pilierom poľského priemyslu. V súčasnosti je už veľa baní zatvorených. Odborári tvrdia, že tam, kde sa ešte pracuje, sa majitelia zameriavajú na zisk na úkor bezpečnostných opatrení. Pod zemou pracujú aj ľudia z externých firiem, ktorí nemajú skúsenosti. To sa mohlo stať aj v prípade Halemby, ktorá patrí medzi najnebezpečnejšie v Poľsku. V roku 1990 tam výbuch metánu spôsobil smrť 19 baníkov. Práce na ostatných úsekoch v Halembe včera pokračovali.
„Nádej zomiera posledná,“ opakovalo včera Poľsko. Rodiny baníkov, ich kolegovia a známi sa v kostoloch modlili za úspešnú záchranársku akciu.
FOTO – ČTK/AP