Poľské embargo
Vďaka tvrdému poľskému postoju sa tak nebude na dnešnom summite vo Fínsku debatovať o právnom základe vzťahov medzi oboma blokmi po roku 2007. Dôvodom poľského veta je embargo, ktoré Moskva pred niekoľkými mesiacmi uvalila na poľské mäso a zeleninu. Ruskí hygienici argumentujú, že tieto produkty nezodpovedajú ruským normám a poľskí dovozcovia opakovane porušovali ruské zákony o dovoze mäsa. Moskva je tiež znepokojená kvalitou mäsových produktov budúcich členov únie, Bulharska a Rumunska, a varovala o možnosti úplného zákazu dovozu európskeho mäsa od januára budúceho roka.
Barroso stojí za Varšavou
Za zablokovanie rozhovorov o novej dohode kladú Rusi zodpovednosť na Poľsko. Za Varšavu sa krátko pred summitom postavil šéf Európskej komisie José Barroso. Bojkot poľského mäsa označil za neodôvodnený a nazval ho spoločným problémom celej únie. Brusel pritom najprv váhal, či má bojkot považovať za bilaterálny, alebo spoločný problém únie. Barroso sľúbil, že bude na summite Vladimira Putina presviedčať, aby blokádu skončil.
Poľsko v posledných hodinách pred summitom podmienilo súhlas požiadavkou, aby v budúcej európsko-ruskej zmluve bola klauzula, že akákoľvek krajina môže rokovanie kedykoľvek zablokovať. Ostatné krajiny s tým nesúhlasili a fínsky kompromis zmieniť „potrebu solidarity“ s členmi únie počas rozhovorov Poliaci odmietli ako nedostatočný.
Ruská ropa
Podľa analytikov je hlavným dôvodom roztržky Moskvy a Varšavy opäť ropa a plyn. Rusko zásadne odmieta podpísať Energetickú chartu v podobe, v akej ju navrhujú európske krajiny. Moskva napríklad nechce pristúpiť na to, aby ceny pre zahraničných a domácich spotrebiteľov boli na rovnakej úrovni. Okrem toho Rusi protestujú proti článku o nutnosti demonopolizácie ropovodov a plynovodov. Poľsko a baltské krajiny sa zasa tvrdo postavili proti stavbe severoeurópskeho plynovodu, ktorý má viesť mimo územia týchto štátov, z Ruska priamo do Nemecka.
Holandské tulipány
Rusko tesne pred summitom urobilo niekoľko krokov, ktoré jeho vzťahy s európskymi krajinami neuľahčia. Okrem hrozby zastavenia dovozu mäsa sa ruské trhoviská môžu ocitnúť bez holandských tulipánov. Holandsko podľa ruských orgánov nie je schopné zaistiť úplnú neškodlivosť produkcie, ktorú exportuje.
Holandsko však môže tulipány dovážať do Ruska cez iné krajiny, čo Moskva včera ostro kritizovala. Na ruskom trhu sa pritom predávajú bežne kvetiny úplne pochybného pôvodu, ktoré nikto nepreveruje. Rovnako je to aj s mäsom na ruských trhoviskách.
Poradca ruskej hlavy štátu a zvláštny predstaviteľ Ruska pre otázky rozvoja vzťahov s EÚ Sergej Jastržembskij včera ostro odsúdil správanie Poľska.
„S nami nikto nebude hovoriť jazykom ultimát a vydierania,“ povedal rozhorčene na adresu Varšavy.
Spory medzi Poľskom a Európskou úniou
13. decembra 2003 - Summit EÚ o texte európskej ústavy sa skončil krachom hlavne preto, že Poľsko a Španielsko trvali na zachovaní systému hlasovania v Rade EÚ podľa zmluvy z Nice.
Jún 2004 - Poľsko podalo žalobu na EÚ pre nerovnoprávne podmienky, ktoré údajne má ako nový člen EÚ oproti krajinám pôvodnej pätnástky v poľnohospodárstve, ide hlavne o priame platby poľnohospodárom.
14. decembra 2005 - Poľsko spolu s Francúzskom hrozilo vetom pri rokovaní o rozpočtovej perspektíve EÚ na roky 2007 až 2013, pretože nesúhlasilo s britským návrhom, ktorý zoškrtal financie pre nové členské krajiny. Rozpočet bol nakoniec navýšený.
(čtk)
Autor: šaf