kého zväzu pekárov, cestovinárov a cukrárov Milan Rusina. Odzrkadlí to podľa neho realitu zvyšujúcich sa cien vstupov. Neznamená to však, že si v obchodoch začiatkom mesiaca kúpime pečivo o desatinu drahšie.
Mnohé obchody a najmä reťazce majú s dodávateľmi podpísané zmluvy s pôvodnými cenami do konca roka. Rokovania medzi obchodníkmi a pekármi však pokračujú. „Od budúceho roku sa ceny zvýšia, lebo tlak dodávateľov naozaj zosilnel. Urobíme však všetko preto, aby sme sa nedostali až k 10-percentnému zdraženiu,“ povedal predseda COOP Jednota Adrian Ďurček. V tomto roku už neplánuje zvyšovať ceny pečiva ani reťazec Hypernova. „Zatiaľ nepociťujeme tlaky zo strany veľkých producentov,“ povedala hovorkyňa Aholdu Diana Stanková.
Tlak na vyššie ceny chleba či koláčov sa začal u pestovateľov. Tí zožali menej obilnín. Kým vlani na Slovensku dopestovali vyše 1,6 milióna ton pšenice, v tomto roku to bolo o 200-tisíc ton menej. Z takmer 70-tisíc ton raže sa tohtoročný zber zúžil na 32-tisíc ton. Po vlaňajšej bohatej úrode pestovatelia osiali menšie plochy, bolo aj nepriaznivé počasie. „Neúroda postihla viac ako nás Poľsko a Česko,“ povedal tajomník Zväzu pestovateľov obilnín Miroslav Jankovich. Kým slovenskí poľnohospodári podľa neho prezieravo zožali obilie ešte pred daždivými dňami, ktoré prišli na konci sezóny, v Česku a Poľsku obilky naklíčili a pre potravinársky priemysel sa stali nepoužiteľnými. Slabá úroda bola aj v iných európskych krajinách.
Podľa predsedu Slovenskej spoločnosti mlynárov Radovana Šilla stojí tona pšenice na našom trhu 5000 korún, pred sezónou to bolo 3800 korún. Podľa Rusinu jej cena teraz môže dosahovať aj 7500 korún za tonu. Tona raže u nás vlani stála asi 1700 korún, po sezóne sa vykupovala za 3800 a v týchto dňoch jej cena narástla minimálne na 6000 korún za tonu.
Oproti zahraničiu sme však podľa Šilla dopestovali dostatok obilnín pre vlastnú spotrebu. „Jedným zo zásadných dôvodov zvyšovania cien je cenovo lukratívny vývoz do zahraničia.“ Krátko po žatve začali odberatelia, najmä z Česka a Poľska, ponúkať slovenským pestovateľom ceny za tonu vyššie aj o 500 korún. Slovenskí mlynári sa podľa Jankovicha zorientovali neskoro. „Kto mal pevné zmluvy o cenách obilia, profitoval. Kto ich nemal a nezareagoval rýchlo, mal smolu,“ povedal zástupca pestovateľov Jankovich.