e to v priamom kontraste so snahami súčasného vedenia regionálnej samosprávy. Jej predseda Milan Murgaš minulý týždeň pred novinármi povedal, že podal žaloby o neplatnosť zmlúv o správe nemocníc, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja.
Veria, že neprehrajú
Podľa správcov nemocníc však Murgašove vyjadrenia zavádzajú verejnosť, sú nepravdivé a poškodzujú ich dobré meno. „Sme presvedčení, že súd rozhodne, že súčasné vedenie samosprávy nemá pravdu. Je tu záujem predsedu župy za každú cenu mať moc nad nemocnicami, a potom ich predať. Pýtam sa prečo,“ povedal Erik Valovič, generálny riaditeľ neziskovej organizácie Vaše zdravie. Tá s bývalým vedením VÚC podpísala zmluvu na 20-ročnú správu nemocnice vo Zvolene.
Podobný názor má aj Rastislav Kubáň, šéf neziskovej organizácie Nemocnice a polikliniky, ktorá spravuje nemocnice v Žiari nad Hronom a v Rimavskej Sobote. Povedal, že nemá dôvod vyjadrovať sa k medializovaným informáciám, kým nie je známe rozhodnutie súdu. „Ak si splníme všetky zmluvné povinnosti, tak sa zmluvy jednoducho nebudú dať zrušiť.“
Murgaš obvinil z netransparentného prevodu správy nemocníc bývalé vedenie kraja. „Som presvedčený o tom, že neziskové organizácie v zdravotníctve sú nepodareným dieťaťom bývalého ministra zdravotníctva Petra Zajaca a v podmienkach samosprávneho kraja toto nepodarené dieťa v úvodzovkách, začalo vychovávať zoskupenie HZDS a SMK,“ povedal Murgaš.
Snahu zrušiť zmluvy so správcami nový župan podmieňuje rozhodnutím Okresného súdu v Banskej Bystrici. Ten rozhodol, že ponukové konanie, na základe ktorého prešli nemocnice pod správu neziskových organizácií, je neplatné. Keď totiž ponukové konanie vypísala bývalá samospráva, nezisková organizácia Žiarska nemocnica, ktorá sa o správu nemocnice v Žiari nad Hronom uchádzala neúspešne, napadla samosprávu za priebeh súťaže na súde. Nová samospráva pod vedením Murgaša súd prehrala. Súčasní správcovia nemocníc však tvrdia, že to nie je ich problém a na základe chyby samotného kraja im teraz samospráva zrušiť zmluvy nemôže. „Je nezmyselné, aby samospráva žalovala tretiu stranu za niečo, čo sama spôsobila,“ povedal Kubáň.
Banky spozorneli
Minulotýždňové vyjadrenia banskobystrického župana o tom, že samospráve sa rozhodnutím súdu otvorila cesta k vráteniu nemocníc, poškodili nemocnicu v Lučenci, povedal to Ján Miadok, predseda správnej rady neziskovej organizácie Všeobecná nemocnica, ktorá má podľa zmluvy zariadenie spravovať 30 rokov. Prejavilo sa to podľa neho napríklad tým, že nemocnica v Lučenci musí teraz bankám zaplatiť asi o päť miliónov viac na splátkach za úver. „Vyjadrenia pána Murgaša nám spôsobili problém. Banky sa po medializovaných informáciách stali nedôverčivejšími a nákup kobaltu za niekoľko desiatok miliónov korún, ktorý potrebujeme na liečbu onkologických pacientov, sa teraz predraží,“ povedal Miadok.
Správcovia nemocníc sa v zmluvách zaviazali, že budú skvalitňovať služby a investovať do obnovy nemocníc.
Majetok nemocníc však patrí samospráve. Podľa Murgaša je jeho zostatková cena asi miliarda korún. „Mali sme celkové pohľadávky voči nemocniciam vo výške 213 miliónov korún a tým, že predchádzajúce vedenie kraja predisponovalo takmer 50 percent pohľadávok na neziskové organizácie, ochudobnilo samosprávu o túto sumu. Ľahko sa podniká, keď dostanú zadarmo majetok a ešte sa im prisunú aj finančné toky v podobe pohľadávok. To by asi každý z nás vedel byť taký dobrý manažér,“ povedal Murgaš.
Nemocnice sa bránia. Argumentujú tým, že kraj odbremenili od dlhov, ktoré si vytvorili vlastným zlým hospodárením. Podľa Kubáňa vlani hospodárili nemocnice v Žiari nad Hronom a v Rimavskej Sobote so ziskom 15 miliónov korún, investovali 22 miliónov.
Nový manažment VšNsP Lučenec prevzal vlani v júni nemocnicu s mesačnými stratami 15 miliónov korún. Neprepúšťal, ale naopak od júna 2005 prijal 168 zamestnancov, teraz má nemocnica 760 zamestnancov. Správcovia preinvestovali v Lučenci 65 miliónov korún, prevažne do zdravotníckej techniky, ako aj do hnuteľného a nehnuteľného majetku VÚC, a napriek tomu skončili s vyrovnaným rozpočtom.
„Tvrdenie pána Murgaša, že Lučenská nemocnica prevzala pohľadávky, je zavádzajúce,“ povedal Miadok.
Nezisková organizácia podľa Valoviča investovala do nemocnice vyše 70-miliónov korún a tá skončila s vyrovnaným rozpočtom. Ročná strata nemocnice pred prevzatím podľa neho predstavovala takmer 90 miliónov korún. Na túto stratu doplácala samospráva.
Nech si to zoberú na chrbát
Murgaš povedal, že v správnych radách neziskových organizácií sedia exponenti bývalého vedenia a neposkytujú tomu súčasnému informácie o investíciách. Valovič tvrdí, že je to lož, pretože samospráve predložili ročný audit spoločnosti, ktorý obsahuje údaje o tom, do čoho a koľko vo zvolenskej nemocnici Vaše zdravie investovalo. „Kúpili sme viacero prístrojov, ktoré už dosluhovali, pričom stav zvolenskej nemocnice bol viac ako úbohý. Vykazovala mesačnú stratu do osem miliónov korún. Tie peniaze šetríme samospráve,“ povedal Valovič.
Župan Murgaš na margo investícií neziskoviek do majetku nemocníc povedal, že ak doňho investovali, „tak si ho môžu zobrať na chrbát a odniesť si ho“.
Banskobystrická samospráva kritizujúca reformu zdravotníctva bývalej vlády pritom nevylučuje, že ak získa nemocnice späť, vytvorí z nich akciové spoločnosti. „Pripúšťame vstup kapitálu do akciovej spoločnosti, ktorú by kraj sám zriadil, vždy však vo väčšinovom balíku samosprávneho kraja,“ povedal vedúci odboru zdravotníctva banskobystrickej samosprávy Vladimír Novák. Na otázku, či by partnerom mohla byť niektorá zo silných finančných skupín, neodpovedal. „V súčasnosti nemáme záujem o správu nemocníc v pôsobnosti samosprávnych krajov,“ informovala Penta.
Podľa Maroša Sýkoru, hovorcu finančnej skupiny J&T, má spoločnosť všeobecný záujem o zdravotnícke zariadenia. „Keďže nás však banskobystrická samospráva neoslovila so žiadnou ponukou, nemá zmysel hovoriť o tom, či by sme mali záujem o účasť v tamojších nemocniciach,“ povedal Sýkora.
Skupina J&T má okrem iných aktivít v oblasti zdravotníctva väčšinový podiel v nemocniciach v Humennom, vo Svidníku a v železničných nemocniciach v Bratislave a v Košiciach.
Týždenník Trend informoval, že záujem vstúpiť na slovenský trh poskytovateľov zdravotnej starostlivosti má holding Agel. Spoločnosť v Česku prevádzkuje sieť Euromednet, kam patrí šesť nemocníc, onkologický ústav a poliklinika. Predseda predstavenstva holdingu Oldřich Šubrt povedal, že keby Agel od Banskobystrického samosprávneho kraja dostal ponuku spojenú s prevádzkovaním nemocníc, vie si predstaviť, že by začal rokovanie. „Samospráva nás však neoslovila,“ povedal Šubrt pre SME.