Dnes sa v Rige začína summit NATO, Slovensko nereprezentuje Fico, ale prezident Gašparovič. FOTO - SITA/AP |
V relatívne bezpečnom Kábule pôsobí 57 Slovákov, ktorí opravujú pristávacie dráhy, cesty a robia odmínovacie práce. Odtiaľ by sa podľa predstáv veliteľov NATO mali presťahovať do nepokojnejšieho Kandaháru.
Slovenská situácia je podobná nemeckej, keďže Berlín dostal tiež žiadosť na presun vojakov. Kancelárka Merkelová výzvu minulý týždeň odmietla a jasné stanovisko bude prezentovať aj na summite.
Slovenskú delegáciu povedie prezident Ivan Gašparovič, ktorý oznámi, že Bratislava o presune vojakov nerozhodla.
Z Afganistanu sa podľa informácií SME pred niekoľkými dňami vrátil špeciálny tím, ktorý mal zistiť situáciu na mieste, kam by sa mali presunúť slovenskí vojaci. V konečnom dôsledku pôjde o politické stanovisko a posledné slovo bude mať zrejme premiér.
Fico pred mesiacom tvrdil, že vláda nepodľahne žiadnym tlakom a rozhodujúce budú bezpečnostné záruky. Stanovisko vlády ovplyvní aj nedávna smrť slovenského vojaka v Iraku.
"Je to trápne. Slovenskí vojaci nemôžu byť viac chránení ako ostatné jednotky," hovorí analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Ivo Samson. Lavírovanie vlády považuje za jasný signál, že chce Slovensko zaradiť medzi štáty, ktoré sa aktívnejšie nezapájajú do operácií NATO.
Aliancia má v Afganistane 31 tisíc vojakov, ktorí najmä na juhu čelia dennodenným útokom ozbrojencov Talibanu. Cez víkend prišli o život dvaja Kanaďania.
Práve Kanada, Spojené štáty, Británia a Holandsko sa sťažujú, že musia sami čeliť najťažším útokom na juhu. Žiadajú preto ostatné štáty, aby boli solidárnejšie a presunuli vojakov do oblastí, kde sú viac potrební. "Musíme vybalansovať naše sily a pomáhať si tak, ako je to len možné," povedal asisitent americkej ministerky zahraničných vecí Kurt Volker.
Zahraničnopolitický poradca expremiéra Dzurindu Milan Ježovica tvrdí, že summit je príležitosť ukázať, že napriek zmene vlády Slovensko pokračuje vo svojej predchádzajúcej politike a je viac prispievateľom ako konzumentom spoločnej bezpečnosti. "Nie je správne si myslieť, že českí a holandskí vojaci, ktorí pôsobia na juhu Afganistanu, vybavia všetko za nás."
Autor: ŠTEFAN HUDECMIROSLAV KERN