Bratislava, 28. november 2006 - Rok 2006 sa nesie v znamení 5. výročia existencie Autistického centra Andreas n.o., ktoré bolo založené na účel poskytovania všeobecne prospešných služieb v oblasti sociálnej pomoci a humanitárnej starostlivosti u populácie s autistickým syndrómom. Cieľom tlačového podujatia, ktoré sa konalo 28. novembra 2006 v priestoroch centra na Galandovej ulici v Bratislave, bolo predstaviť doterajšiu činnosť a nové aktivity centra, odprezentovať novozrekonštruované priestory, odtabuizovať tému autizmu pre verejnosť, zlepšiť jej vnímanie a zvýšiť toleranciu voči ľuďom s autizmom. Tlačové podujatie bolo súčasťou spoločensko-charitatívneho projektu „Otvárame dvere - aby sa otvárali srdcia", nad ktorým prevzala záštitu Nadácia Silvie Gašparovičovej a prezident Svetovej autistickej organizácie Pat Matthews.
Autistické centrum Andreas je neziskovou organizáciou, ktorá vznikla v novembri 2001. Toto úzko špecializované zariadenie, jediné svojho druhu na Slovensku, poskytuje komplexnú starostlivosť výlučne pre klientov s autizmom. „Centrum vzniklo z iniciatívy a potreby rodičov detí s autizmom i odborníkov. Cieľom je postupné budovanie celoživotného zariadenia pre ľudí s autizmom," povedala nám predsedkyňa Správnej rady centra pani Jana Pšenáková. „Zameriava sa na včasnú diagnostiku, sociálne poradenstvo, mimoškolské a voľnočasové aktivity pre klientov z celého Slovenska.", dodala Jana Pšenáková.
Projekt „Otvárame dvere - aby sa otvárali srdcia" bol rozdelený do dvoch dní. Súčasťou prvého dňa projektu „Autizmus a integrácia" bola medzinárodná odborná konferencia, ktorú slávnostne 27.11.2006 v priestoroch Bratislavskej vysokej školy práva otvoril primátor mesta Bratislavy, Andrej Ďurkovský. Záštitu nad týmto projektom prevzala Nadácia Silvie Gašparovičovej a prezident Celosvetovej autistickej organizácie Pat Matthews. Partneri z Írska odprezentovali svoje skúsenosti z budovania a fungovania celoživotných zariadení v Írsku a severnom Anglicku. Pat Matthews, ktorý v súčasnosti spolu s manželkou Nualou, stoja na čele Svetovej autistickej organizácie, Európskej autistickej organizácie a Írskej spoločnosti pre autizmus (World Autism Organisation, Autism Europe, Irish Society for Autism), predstavili budovanie celoživotných zariadení z pohľadu rodičov a veľkých aktivistov. Ich zásluhou vybudovala Írska autistická organizácia sieť rezidenčných zariadení pre dospelých ľudí s autizmom po celom Írsku (farmy, dielne a chránené bývanie „pod jednou strechou"). Podrobnejšie ich služby predstavil Paul Henry, riaditeľ pre služby Írskej spoločnosti pre autizmus. Odborné povedomie účastníkov konferencie svojimi prednáškami podporili aj experti z Ministerstva školstva SR. Konferencia bola významným prínosom pre odbornú, rodičovskú i laickú verejnosť.
V rámci druhej časti projektu „Dňa otvorených dverí" Andreas 28.11.2006 predstavil svoje priestory na Galandovej ul. v Bratislave, ktoré slávnostne otvorila pani Silvia Gašparovičová. Záujemcovia sa počas odborného výkladu oboznámili so službami, ktoré centrum poskytuje a ukážkami prác detí a rodičov.
Súčasťou Dňa otvorených dverí bolo tlačové podujatie, cieľom ktorého bolo priniesť informáciu odbornej i laickej verejnosti o problematike autizmu, existencii a význame centra, činnosti a plánoch Andreasu a taktiež o priebehu a výsledku medzinárodnej odbornej konferencie. Tlačové podujatie svojím vystúpením podporili: Pat Matthews, prezident Svetovej autistickej organizácie, spolu s manželou Nualou, Andrea Šedibová, riaditeľka pre odbornú činnosť, Andreas n.o., Jana Pšenáková, predsedkyňa Správnej rady, Andreas n.o. a čestní hostia pani Silvia Gašparovičová a Andrej Ďurkovský, primátor Hlavného mesta Bratislavy.
Ambície projektu sa naplnili a Andreas takto plynule nadviazal na predchádzajúce úspešné aktivity z minulého roku 2005, ale najmä rozšíril pole pôsobnosti v danej oblasti a cielene pôsobil na verejnosť, aby sa odtabuizovala téma autizmu, zlepšilo vnímanie a zvýšila tolerancia voči ľuďom s autizmom, hostia zo zahraničia priviezli na Slovensko nové, vo svete však odskúšané skúsenosti a informácie. Projekt sa stal, v neposlednom rade, atraktívnym materiálom aj pre samotné média, ktoré tak základné posolstvo projektu a citlivé témy dostali do širokého povedomia verejnosti, partneri zase uvítali netradičnú možnosť propagácie a spojenia mena firmy s ušľachtilým cieľom.
Autistické centrum Andreas, nezisková organizácia, bolo založené v roku 2001 za účelom poskytovania všeobecne prospešných služieb v oblasti sociálnej pomoci a humanitárnej starostlivosti u populácie s autistickým syndrómom. Andreas n.o. poskytuje všeobecne prospešné služby vykonávaním sociálnej prevencie, poskytovaním sociálneho poradenstva a doplnkovým vzdelávaním vrátane rozvoja telesnej kultúry.
Hlavné ciele Autistického centra Andreas, n.o., sú:
- zabezpečenie celoživotného bývania, celoživotnej starostlivosti a služieb
- vytvorenie takého modelu zariadenia, ktorý bude primeraný potrebám klientov s autizmom a ktorý dokáže vytvoriť dôstojné podmienky pre ich osobnostný rast
- skĺbiť doteraz neexistujúcu súčinnosť troch rezortov zdravotníctva - diagnostika, včasná intervencia a rehabilitačné centrum, školstva - predškolské rozvíjanie, vzdelávanie, mimoškolské a voľnočasové aktivity a sociálne poradenstvo a prevencia následkov postihnutia
- otvoriť chránené dielne a chránené bývanie pre klientov centra.
Bližšie informácie o centre a o problematike autizmu nájdete na www.andreas.sk a www.autizmus.info.
Autizmus
je porucha vývinu, ktorá sa prejavuje u detí od detstva, väčšinou sa prejaví do veku piatich rokov. Je to stav ktorý je charakterizovaný špecifickými príznakmi v oblastiach sociálnych vztahov, hry, záujmov a predstavivosti. Porucha má mnoho podôb, stupnov, resp. miery narušenia jednotlivých oblastí. (Od uzavretia jedinca v "jeho vlastnom svete", s neschopnosťou komunikovať, hrať sa, vnímať a chápať pre zdravých ludí bežné vnemy, po na prvý pohľad priehladnuteľné zvláštnosti v správaní dieťaťa s veľmi dobrou úrovňou komunikácie a inteligencie.) Jedinci s týmto postihnutím boli na Slovensku dlho označovaní za nevdelávateľných. Už deviaty rok triedy pre deti s autizmom dokazujú vo vyspelom zahraničí mnoho desaťročí známy fakt o perspektíve a zmysle ich vzdelávania. Ľudia s autizmom potrebujú špeciálny typ starostlivosti a vzdelávania, vďaka ktorej sú schopní pochopiť a prispôsobiť sa do určitej miery "nášmu svetu", s možnosťou plnohodnotnejšieho života.
Podrobnejšie informácie získate na uvedených kontaktoch:
Mmd, Corporate, Public Affairs & Public Relations Consultants, Palisády 36, 811 06 Bratislava, Martina Šimorová / Martin S. Rončák, Tel.: 02/5920 1409 / 08, Fax: 02/5920 1400, e-mail: martina.simorova@mmdcee.com / martin.roncak@mmdcee.com.
Jana Pšenáková
Pat Matthews
Silvia Gašparovičová
Andrea Šedibová