Teraz sa však zdá, že nastal pravý opak: Turecko hlavu katolíckej cirkvi privítalo s otvorenou náručou a odmenou mu boli pápežove zmierlivé výroky. Turecký premiér sa už včera na summite NATO pochválil, že je s návštevou Benedikta XVI. veľmi spokojný. A to sa s pápežom pôvodne nechcel ani stretnúť.
Fakt, že sa pápež po prvý raz vyslovil za vstup Turecka do Európskej únie, proti čomu ešte ako kardinál Ratzinger vystupoval, ocenila i turecká tlač. „Toto je veľké varovanie pre konzervatívnych politikov, ktorí sa domnievajú, že Európska únia je kresťanský klub,“ napísal v úvodníku turecký denník Milliyet.
Po návšteve Ankary, kde si pápež v utorok večer potriasol rukou s najvyšším tureckým klerikom Alim Bardakogluom, sa včera 79-ročný pontifik presunul do západotureckého Efezu. Bardakoglu, ktorý v septembri pápeža ostro kritizoval za jeho kontroverzné citácie byzantského cisára Manuela II., zvolil tentoraz rovnako ako Benedikt XVI. zmierlivý tón a povedal, že zdrojom mieru nie je len islam, ale i všetky ostatné monoteistické náboženstvá.
Neďaleko Efezu leží jedno z najsvätejších kresťanských miest - dom, v ktorom prežila svoje posledné dni Ježišova matka Panna Mária. Tá prišla do týchto miest za apoštolom Pavlom. Benedikt XVI. včera pri jej kaplnke odslúžil omšu pod šírym nebom, na ktorej sa zišlo niekoľko stoviek veriacich. Benedikt Máriu označil za ďalší most spájajúci kresťanstvo a islam: Máriin syn Ježiš je uznávaný ako prorok i moslimami, ktorí ho zaraďujú na druhé miesto hneď za Mohammedom.
„Pápež povedal mnoho z toho, čo sme mali na srdci,“ povedala 56-ročná Američanka Mariana Bondirmaová, ktorá sa do Turecka vydala. S jej slovami vrelo súhlasil i manžel, ktorý vyznáva islam. Pápež výnimočnú chvíľu využil na to, aby vyzval kresťanov, moslimov i židov na uzmierenie a nastolenie mieru na Blízkom východe.
Večer sa Benedikt XVI. presunul do Istanbulu, kde bude po zvyšok tureckého pobytu. Na uliciach mesta, ktoré bolo kedysi metropolou kresťanskej byzantskej ríše, sa včera už aj tak ohromujúci počet policajtov ešte rozrástol. Hliadkovali na každých dvadsiatich metroch pápežovej trasy, niektorí so samopalmi v rukách, ďalší len s vysielačkami. V samotnom meste bol však pokoj, na blížiacu sa návštevu upozorňovali len bezpečnostné opatrenia. Väčšina obyvateľov Istanbulu sa k návšteve stavia zdržanlivo, rozhodne však nie je proti. „Pápež je tu vítaný, napokon ako každý,“ povedala 25-ročná Susan, ktorá je rovnako ako väčšina miestnych moslimka. Na návštevu z Vatikánu sa však nechce ísť pozrieť . „Mám dosť svojich starostí,“ hovorí dievča a so skriptami pod pazuchou pokračuje v ceste na univerzitu.
V Istanbule sa včera Benedikt XVI. stretol s gréckym patriarchom Bartolomejom. Dnes budú v rozhovoroch pokračovať a mali by vydať aj spoločné vyhlásenie.
Práve uzmierenie s touto vetvou kresťanstva je hlavným cieľom pápežovej cesty do Turecka. V Istanbule sa pápež pozrie do slávnej mešity Hagia Sofia, pôvodne byzantského chrámu, ktorý neskôr Osmani prestavali na moslimský svätostánok. Stane sa tak po Jánovi Pavlovi II. druhým pápežom, ktorý zavíta na sväté miesta moslimov.
Autor: MILAN ROKOS Lidové noviny, Istanbul