Washington sa doteraz zameriaval najmä na to, aby zabránil nelegálnej imigrácii. Mal dve striktné kritériá, podľa ktorých hodnotil krajinu - počet odmietnutých žiadateľov a pobyt občanov dotyčnej krajiny v USA aj po skočení platnosti víz. Slováci kritériá nespĺňali. Americkí konzuli nedali vlani víza 15 percentám žiadateľom zo Slovenska, oficiálna hranica, prípustná na zavedenie bezvízového režimu, sú pritom 3 percentá. "Pred pár rokmi bolo číslo oveľa vyššie, pre nás je dôležitý klesajúci trend," povedal americký veľvyslanec na Slovensku Rodolpho Vallee.
USA však menia kurz a v budúcnosti dajú väčší dôraz na bezpečnostné opatrenia. Na zrušenie víz bude rozhodujúce zavedenie biometrických pasov a vzájomná výmena informácií o cestujúcich. "Nové pasy s oboma biometrickými údajmi by sa mohli začať vydávať v druhej polovici budúceho roku," povedal hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš. V pasoch by teda mala byť digitálna mapa tváre, ale aj odtlačky oboch ukazovákov. Rezort už vyhlásil aj verejnú súťaž.
Na zrušenie víz bude mať vplyv dátum, keď vstúpime do Schengenskej zóny. Hranice medzi starými a novými členmi Európskej únie by mali zmiznúť na jar 2007.
Americká administratíva síce berie Čechov, Poliakov či Slovákov ako jednu skupinu, v konečnom dôsledku však bude hodnotiť každú krajinu samostatne. "Ak nesplníme bezpečnostné kritériá, nebudú mať problém nás vyškrtnúť," hovorí vysokopostavený diplomat.
Bushova vláda začne s Kongresom rokovať o novom bezvízovom režime od začiatku budúceho roku. Pôjde o ťažké politické rozhodnutie, keďže Američania sú po 11. septembri posadnutí bezpečnosťou. Mnoho konzervatívcov žiada bezvízový program ešte sprísniť, aby sa do krajiny nedostávali teroristi.