DOHA - Katarská metropola ponúkla na úvod v poradí pätnástych Ázijských hier úžasný zážitok. Pozorovatelia sa zhodli, že ich víkendové otvorenie môže vo veľkoleposti tromfnúť len olympiáda o vyše pol druha roka v Pekingu.
Číňania vyslali do Dohy 647-člennú športovú výpravu, ale okrem toho aj početnú delegáciu organizačného výboru OH 2008. "Odnášame si nezabudnuteľný zážitok a veľa skúseností," konštatoval Čen Wei-ja, člen ceremoniálnej komisie pekinských hier.
Organizačný štáb Ázijských hier tvorí 3465 ľudí, z nich 85 percent sú cudzinci. David Atkins sa šesť rokov po olympiáde v Sydney zasa podielal na ceremoniále veľkého podujatia. "Katarský bol ambicióznejší rozsahom aj kvalitou," povedal. Na jeho príprave pracoval priamo v Dohe dva roky. "Za ten čas spŕchlo len štyri razy," posťažoval si na to, že ceremoniál sprevádzal dážď a silný vietor.
Arabské kone, obrovské karavany a katarské deti boli hviezdami šou, ktorá mala ukázať na rozmanitosť a krásu ázijskej kultúry. Organizátori zapojili aj všetkých, vyše 40-tisíc divákov, ktorí mohli sledovať dianie aj na najväčšej obrazovke na svete (63 x 153 m). Každý dostal balíček so svetelnou guľou a zápalnou paličkou, ktorými na pokyn moderátora premenili štadión na obrovskú žiarovku. Dvetisíctristo dobrovoľníkov pomohlo rozsvietiť nápis Al-salam alaikom, Pokoj buď s vami.
Hľadisko bolo plné celebrít. Nechýbal ani predseda Medzinárodného olympijského výboru Jacques Rogge či šéf sveta futbalu Sepp Blatter.
Zo 45 štartujúcich krajín je jedenásť arabských. Na minulých Ázijských hrách v Busane získali ich športovci iba 52 z 1350 medailí, z nich len 17 zlatých (zo 427). Teraz si trúfajú na viac. A to napriek tomu, že hostiteľom bude pre zranenie achilovky chýbať jeden z tromfov, kenský rodák Saíf Saíd Šahín, dvojnásobný majster sveta a svetový rekordér na 3000 m prek.
Na otvorení výpravy oboch Kóreí pochodovali spolu pod jednou zástavou. Bol to vôbec prvý signál zmierenia od októbra, keď KĽDR testovala jadrovú zbraň. Obe výpravy vošli na štadión v Dohe odeté do modrého, usmievali sa a kývali trom miliardám ľudí, ktorí mohli potenciálne sledovať priamy prenos v televízii. Ako je známe, nukleárny test KĽDR z 9. októbra opätovne vyvolal napätie na Kórejskom polostrove a spôsobil hnev aj vo svete. Po tomto incidente však Severná Kórea iniciovala rozhovory o odzbrojení, ktoré sa odkladajú už dlhé roky. Kórejčania vystupujú na veľkom športovom podujatí pod spoločnou zástavou po prvý raz od olympiády v Sydney v roku 2000. Existovala aj úvaha o spoločnej výprave, ale nukleárne testy ich zmarili. Najbližší možný termín spojenia týchto dvoch krajín, ktoré medzi sebou vedú vojnu od roku 1950, sú olympijské hry v Pekingu v roku 2008.
Autor: mo