Na Kube sa končí éra Fidela Castra, hovorí známy kubánsky disident OSCAR ESPINOSA CHEPE. Pre svoje nezávislé ekonomické analýzy skončil niekoľkokrát vo väzení. Podpísal projekt Varela, inšpirovaný československou Chartou 77. Z väzenia ho prepustili v jeseni 2004 po tlaku medzinárodného spoločenstva a pre zlý zdravotný stav.
Fidel Castro sa počas osláv revolúcie a svojich 80. narodením neukázal na verejnosti. Má ešte vplyv na chod krajiny?
„Myslím, že je veľmi chorý. Nikto z bežných ľudí však nevie, čo mu presne je. Isté je, že už nie je schopný vládnuť a kontrolovať krajinu. Jeho éra sa skončila.“
Americké úrady tvrdia, že má rakovinu v poslednom štádiu a už to dlho nepotrvá.
„Áno, aj po Havane sa šíria rôzne klebety. Kubánci sa tým však nezaoberajú. Je to veľmi prekvapujúce, veď Fidel takmer 50 rokov nekontrolovateľne vládol. Teraz akoby už nikoho nezaujímal. Ľudia majú iné problémy, musia si zabezpečiť jedlo, vôbec nefunguje doprava.“
Moc v krajine prebral v auguste jeho mladší brat Raúl. Môže priniesť niečo nové?
„Raúl nemá charizmu ako Fidel a krajinu prebral v ruinách. Kubánci sú nervózni, chcú zmeny a on si uvedomuje, že musí konať. Máme ťažké hospodárske problémy - ak by nebolo lacnej ropy z Venezuely, tak sa potopíme.“
Raúl presadil v 90. rokoch tzv. Casa Particular, aj bežní Kubánci mohli prenajímať svoje domy turistom. Čakáte podobné uvoľňovaniu?
„Áno, musí liberalizovať ekonomiku. Podporiť malé a stredné podnikanie a pustiť do krajiny zahraničných investorov. O Raúlovi je známe, že sympatizuje s čínskym modelom - otvoriť sa hospodársky, ale politické slobody udržať pod pokrievkou.“
Demokratizáciu politického systému teda nemožno čakať?
„Presne tak. Ak Fidel zomrie, jeho duch zostane prítomný. Režim zabezpečí, aby sa pokračovalo v revolúcii v jeho mene. Presne ako v Číne, kde je Mao–ce–tung stále nedoknuteľný. Raúl je síce pružnejší v ekonomike, ale rovnako ako Fidel tvrdý proti odporcom. Nedopustí pokrok v oblasti ľudských práv a ťažko čakať, že prepustí 300 politických väzňov. Záležať bude aj na tlaku Európy a medzinárodného spoločenstva.“
Kube uškodil rozpad sovietskeho bloku. V akom stave je teraz hospodárstvo?
„Len jeden príklad - je absurdné, že Kuba dnes dováža cukor. Ešte pred pár dekádami sme ho importovali do celého sveta. Fabriky sú zatvorené, rastie inflácia, a to už nehovorím ani o korupcii. Z Kuby sa stáva džungľa. Priemerný mesačný plat je 16 dolárov, ale fľaša oleja stojí tri.“
Vaše zdravotníctvo a školstvo mali v Československu výbornú povesť - patrilik najlepším v Latinskej Amerike.
„Aj to sa pomaly mení. V zahraničí, najmä vo Venezuele, pracuje 20-tisíc doktorov. Nemocnice nemajú dostatočné vybavenie a základné lieky. Učitelia odchádzajú zo škôl a pracujú ako taxikári alebo v turizme. Krok za krokom to ide dole vodou.“
Raúl Castro má už 75 rokov. Kto by ho mohol nahradiť?
„Ťažko povedať. Nevidím nijakú osobnosť, ale môže to byť nejaký generál. Raúl je líška - vždy má druhý plán. Skôr je organizačný typ, menej teatrálny a ideologický.“
Ako diplomat ste v 70. rokoch navštívili Slovensko. Aké máte spomienky?
„Bratislava je krásne mesto, veľmi sa mi páčilo aj v Tatrách. To, čo ste dokázali, je výborné. Verím, že aj Kubu raz čaká sloboda.