Osemdesiat Jozefovi Bžochovi • Zostavili Jana Bžochová-Wild a Adam Bžoch • Petit Press • Bratislava 2006
Pred pár dňami oslávil popredný slovenský kritik, esejista a prekladateľ Jozef Bžoch významné jubileum – osemdesiat rokov. Pri tejto príležitosti jeho deti – teatrologička a prekladateľka Jana a literárny vedec a prekladateľ Adam – zostavili zborník, v ktorom príbuzní, priatelia, kolegovia a známi Jozefa Bžocha spomínajú na svoje reálne i duchovné stretnutia s oslávencom.
Literárnemu kritikovi pripravili ako darček originálnu knižku, v ktorej osemdesiatšesť ľudí vyslovuje svoje narodeninové vinše nielen v podobe osobných spomienkových vyznaní, ale aj veršov, úvah či vedeckých štúdií.
Z jednotlivých príspevkov sa postupne skladá neobyčajne plastický a živý portrét Jozefa Bžocha takmer od detských rokov až podnes, portrét, z ktorého vystupuje nielen individuálny ľudský príbeh, ale aj obdobie, ktoré ho formovalo, obmedzovalo a napokon konečne aj uznávalo.
Za spomienkami zjavne cítiť lásku a priateľstvo, žičlivosť a vľúdnosť, no v prvom rade a predovšetkým obdiv a úctu voči ľudským a kritickým postojom Jozefa Bžocha, uznanie jeho charakteru a ocenenie jeho práce a pracovitosti. Každý z gratulantov svojím spôsobom potvrdzuje to, čo Jozef Bžoch dokazuje každou čiastkou svojej sústavnej kritickej činnosti: že kritika sa pre neho, šaldovsky povedané, nestala povolaním, ale poslaním, nie zamestnaním, ale osudom, nie metódou, ale intuíciou.
A takisto osvedčuje skutočnosť, že dnešný osemdesiatnik si stále zachováva vnímavosť, nadšenie a zvedavosť mladosti, túžbu spoznávať nové – jednoducho, že vek, o ktorom hovorí kalendár, nie je tým vekom, ktorý dokladá jeho vnútorné osobnostné naladenie. Pretože v tomto smere Jozef Bžoch akoby ani nestarol: rovnako ako pred rokmi tak i teraz sa s entuziazmom zaujíma o svet a ľudí okolo seba, vášnivo diskutuje a prie sa – to všetko v mene človeka a humanizmu, v mene ľudského rozmeru literatúry a kultúry vôbec, v mene kritického demaskovania pahodnôt a hodnotových posunov.
Jeho kritický hlas je hlasom erudovaného znalca literatúry odkrývajúceho nadčasové významy a hodnoty, ktorý vie vysloviť tvrdé aj ironické slová, no takisto zanietene oceniť kultivovanú výpoveď o človeku a jeho existenciálnej skúsenosti. Kritickú reflexiu pritom Jozef Bžoch vždy chápal osobnostne, podobne ako tvorbu ako vec ľudského charakteru.
Zborník na jeho počesť je pôsobivým až dojímavým čítaním o životnej ceste kritika, ktorý sa práve vďaka týmto konštantám stal uznávanou kritickou autoritou, ktorej názor má váhu a pečať hodnovernosti.
P. S. Slávnostná prezentácia zborníka za účasti oslávenca bude dnes o 17.00 h v Zichyho paláci v BratislaveAutor: DANA KRŠÁKOVÁ (Autorka je literárna kritička)