Hamburg 4. decembra (TASR) - Zaujímavú paralelu s dielom Thomasa Manna ponúka nová kniha nemeckého teológa a profesora Karla-Josefa Kuschela "Vianoce u Thomasa Manna". Klasikove zobrazenia Vianoc sú aktuálnym odkazom súčasníkom. Absencia vzájomnej komunikácie počas sviatkov, citový chlad v rodine, odľudštené rituály - Vianoce ako narkotikum.
Novinka z vydavateľstva Patmos Verlag v Düsseldorfe je podľa DPA poukazom na rozpor medzi skutočným vianočným posolstvom a presýtenými vianočnými rituálmi - narodenie Božieho syna za tým všetkým prestáva byť vidieť, v časoch Thomasa Manna práve tak ako dnes.
Vo svojom románe Buddenbrookovci zachytáva nemecký autor atmosféru osláv v patricijskej rodine s hojnosťou jedál, ozdobeným stromčekom, piesňou Tichá noc. Za bohatým dekórom Vianoc však cítiť nielen úpadok rodiny, ale aj úpadok kresťanského sveta. Mann už pred vyše sto rokmi vnímal strácajúci sa ľudský rozmer Vianoc.
Kniha profesora Kuschela núti človeka premýšľať o hlbšom význame prichádzajúcich sviatkov, evokuje myšlienku klasika - povedz mi, ako tráviš Vianoce a ja ti poviem, kto si. Nikdy počas roka nie sú vzťahy a väzby v rodine tak zrejmé ako na Vianoce, rovnako i jej vzťah k náboženstvu.
Autor siaha aj po iných literárnych príkladoch, ktoré poukazujú na citovú prázdnotu za sviatočnými kulisami, všíma si dielo Theodara Fontanesa. Majstrovsky zachytená a psychologicky prepracovaná diskrepancia sviatkov však Kuschela najväčšmi zaujala práve u Thomasa Manna, pričom prináša zaujímavé, doteraz nepublikované spomienky Manna na Vianoce v americkom exile - s ich malomeštiackou pompou a citovou prázdnotou.