BRATISLAVA - Vládna väčšina odmietla včera zaradiť do programu parlamentu návrh, v ktorom by poslanci požiadali vládu prehodnotiť politické nominácie do orgánov obchodných spoločností s účasťou štátu.
Opozícia poukazuje najmä na škandalózne nominácie do Transpetrolu, kde HZDS presadilo do dozornej rady bývalého šéfa košických železiarní Júliusa Rezeša a Smer ľudí blízkych podnikateľovi Jurajovi Širokému.
Opozícia má však rozdielne názory na zámer KDH odvolať ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka, ktorý nesie politickú zodpovednosť za sporné nominácie do podnikov. SDKÚ chce údajne hľadať efektívnejšie spôsoby ako "vopred prehratá bitka", akou by bolo odvolávanie ministra. "Dnes je to problém na úrovni predsedu vlády. Odvolávať premiéra a vládu je nereálne, pretože vládna koalícia je zomknutá a my nemáme reálnu alternatívu. Takýto pokus by bol kontraproduktívny," podotkol Mikuláš Dzurinda.
Líder KDH Pavol Hrušovský sa napriek tomu bude snažiť SMK a SDKÚ presvedčiť, aby podporili návrh odvolať Jahnátka.
Z predstavenstva Transpetrolu už odstúpil Vladimír Balaník a z vedenia Carga Miroslav Lužák. Hrušovský si myslí, že práve KDH malo na tom svoj podiel. "Tlak, ktorý KDH vyvinulo, má už svoj účinok," povedal.
Podľa SMK však nie je dôvod predkladať návrh na odvolanie, ak bude opozícia nejednotná. Béla Bugár povedal, že opozícia by aj tak nebola úspešná pri odvolaní ministra, pretože má len 65 hlasov.
Podpredseda Smeru a šéf parlamentu Pavol Paška len povedal, že problém nominácií "nepatrí na parlamentnú úroveň" a že vládna koalícia už povedala všetko.
Nominanti Smeru Balaník a Lužák opúšťajú orgány firiem so štátnou účasťou krátko po svojom zvolení. Lužák pracoval v Poórovej ŽOS Trnava, Balaník bol blízky Širokého spolupracovník.
Oba odchody pôsobia ako dobrovoľné rozhodnutie. Fico však ešte pred týždňom po kritike opozície oznámil, že si dá predložiť životopisy ľudí, ktorých vládne strany nominovali do firiem s účasťou štátu. V pondelok povedal, že "bola urobená previerka určitých nominácií", ale dodal, že Lužák a Balaník odchádzajú, lebo nechcú "prispieť k tomu, aby bol prostredníctvom nich vyvíjaný tlak na vládnu koalíciu". "Predpokladám, že budú aj ďalšie prípady, keď budú ľudia takto konať," hovorí Fico.
Opozícia kritizovala aj nominovanie Sergeja Zápotockého v Transpetrole. V orgánoch Transpetrolu dnes sedí aj Július Rezeš nominovaný koaličným HZDS. S jeho pôsobením v Transpetrole Fico "absolútne" nesúhlasí, ale "HZDS povedalo, že si nesie plnú zodpovednosť za túto nomináciu".
Podľa politológa Grigorija Mesežnikova si vedenie Smeru zrejme začína uvedomovať, že to s nomináciami prehnali. "Médiá sa do toho pustili, pre opozíciu je to skvelá možnosť kritizovať vládu. Vládne strany budú zvažovať okolnosti a najkrikľavejšie nominácie stiahnu," hovorí. Nemyslí si však, že by HZDS stiahlo z Transpetrolu Rezeša. "Fico sa od Rezeša dištancoval, a tým sa to pre Smer skončilo," povedal.
Autor: IGOR STUPŇANRICHARD FILIPKO