ja sa stretli na neformálnom summite v nemeckom mestečku Mettlach. Neskôr sa k nim pripojil aj poľský prezident Lech Kaczyński a uskutočnil sa summit tzv. Weimarského trojuholníka.
Stanovisko Berlína a Paríža voči Turecku malo byť pôvodne tvrdšie. Pripravený bol návrh, že ak Ankara nesplní záväzky, rokovania sa na osemnásť mesiacov zastavia. Merkelová sa nakoniec akémukoľvek termínu vyhla. „Nechceme klásť ultimáta, ale chceme, aby nám Európska komisia povedala, čo sa dosiahlo a ako môžeme pokračovať,“ povedala Merkelová. Chirac povedal, že Paríž má na vec rovnaký názor.
Poľský prezident bol opatrnejší a povedal, že „Varšava má názor, že rokovania o členstve s Tureckom by mali pokračovať“.
Únia sa sporí o Turecko
Európska komisia minulý týždeň odporučila, aby lídri členských krajín zmrazili vstupné rokovania s Ankarou v ôsmich kapitolách, kým Turecko neuzná Cyperskú republiku. Brusel žiada, aby Turci otvorili letiská a prístavy pre cyperských Grékov.
Tvrdý postoj si osvojil „francúzsko-nemecký euromotor“, naopak Veľká Británia, Španielsko, Taliansko, ale aj Slovensko hovoria, že v rokovaniach treba pokračovať.
Berlín prevezme v januári predsedníctvo v únii a bude udávať tón rokovaní s Tureckom. Merkelová skôr ako plnohodnotné členstvo presadzuje pre Ankaru privilegované partnerstvo.
Turecký premiér včera varoval úniu pred prerušením prístupových rokovaní. „Ráno som hovoril s kancelárkou Merkelovou a pripomenul jej náklady, ktoré by boli spojené s nesprávnym krokom,“ povedal Recep Tayyip Erdogan.
Hlavný turecký vyjednávač a minister hospodárstva Ali Babacan včera loboval proti prerušeniu rokovaní aj na Slovensku. „Niektoré krajiny sa skrývajú za cyperskú otázku a v podstate im ide o spomalenie rokovaní,“ odpovedal na otázku SME, ako vníma ostrejšie postoje Nemecka a Francúzska.
Poľsko-nemecké iskrenie
Jednou z hlavných tém Weimarského summitu bola aj energetická bezpečnosť Európy. Nemecko a Francúzsko tlačili na Poľsko, aby prestalo blokovať rokovania Európskej únie s Ruskom o strategickej spolupráci.
Varšava sa však bráni, že dohodu vetuje preto, že Rusko blokuje dovoz poľských mäsových výrobkov.
Pred včerajšou schôdzkou sa opäť zaiskril v poľsko-nemeckých vzťahoch. Nemecký denník Tageszeitung si znovu vystrelil z poľského prezidenta Lecha Kaczyńského a prirovnal ho k sedliakovi. Podobná satira sa v lete skončila tým, že prezident zrušil svoju účasť na summite. Poľská vláda žiadala od Nemecka ospravedlnenie a Tageszeitung prirovnala k nacistickej tlači.
Ticho tentoraz nezostala ani Varšava a populistická Liga poľských rodín. Tá obvinila poľskú pobočku mediálneho koncernu Axel Springer, že má kontakty s nemeckou rozviedkou.
„Ak je nemecká tlač predĺženou rukou nemeckej politiky, tak musíme byť na poplach,“ povedal šéf strany a vicepremiér Roman Giertych. Žiada, aby sa celý prípad prešetril.
Noviny Dziennik, ktoré sú súčasťou Springerovho vydavateľstva, písali o nacistickom večierku, ktorý zorganizovali mládežníci z Ligy rodín.
FOTO – REUTERS |