Cesta na Mesiac bude komplikovanou operáciou, ktorá si vyžaduje vzájomnú spoluprácu oboch vesmírnych lodí. Väčší Ares 5 vyštartuje skôr a ponesie pristávací a štartovací modul pre posádku menšieho Area 1. Na obežnej dráhe mesiaca sa moduly oboch lodí spoja. Astronauti prestúpia do pristávacieho modulu. Druhý modul Orion, ktorým sa vrátia na Zem, počas ich misie na Mesiaci zostane vo vesmíre.
Expert na vesmírny výskum Howard McCurdy pre agentúru Associated Press odhadol celkové náklady na projekt na 500 až 800 miliárd amerických dolárov. Ročný rzpočet NASA je približne 16 miliárd dolárov. Agentúra preto musí spolupracovať s inými krajinami a použije aj peniaze uvoľnené po vyradení súčasných raketoplánov v roku 2010.
Americký vesmírny program pribrzdila tragická havária raketoplánu Columbia v roku 2003. Plány návratu na Mesiac sa tak zdržali. Napriek tomu budú Američania prví, ktorí na jeho povrch v tomto tisícročí vstúpia.
V nasledujúcich desaťročiach sa na Mesiac chystá aj Čína, Japonsko a India, vesmírny program avizuje napríklad aj Nigéria.
Autor: jk, čtk