trany regiónov, socialistov a komunistov, mu mimovládni experti vyčítajú predovšetkým prevahu administratívnych opatrení na úkor podpory reálnej trhovej ekonomiky.
,,Aktivity vlády hodnotíme celkovo nedostatočne najmä preto, že z ekonomického hľadiska sa vracia do roku 2004. Jej hospodárska politika je zameraná najmä na záujmy veľkého kapitálu. Plánuje obnoviť osobitné ekonomické zóny s daňovými preferenciami pre silné finančno-priemyselné skupiny a zahraničné investície. A to popri zvyšovaní daní pre fyzické osoby,“ povedal vedúci expert Ukrajinského centra ekonomických a politických štúdií O. Razumkova (UCEPI) Oleksandr Lytvynenko.
Na vypracovaní 85-stranovej analýzy o činnosti kabinetu, ktorý je vo funkcii práve štyri mesiace, sa okrem spomínaného centra podieľali aj Inštitút ekonomických výskumov a politických konzultácií a Centrum politicko-právnych reforiem.
Staré osoby i metódy
Podľa Lytvynenka sa na miesta vracajú staré osoby z obdobia pred oranžovou revolúciou, keď sa skončilo dvaapolročné pôsobenie Janukovyča na čele vtedajšej vlády v závere prezidentovania Leonida Kučmu. ,,Prevažne pritom ide o zástupcov jedného regiónu Doneckej oblasti na východe krajiny ako bašty Strany regiónov. Spolu s nimi sa vracajú aj staré metódy v ekonomike,“ povedal hlavný expert UCEPI. Pripustil síce určitú stabilitu v ekonomike po sformovaní súčasnej vlády, zároveň však poukázal na ťažké sociálne dôsledky pre obyvateľstvo. ,,Hrozí veľké zvýšenie taríf za komunálne služby. Môže to byť ekonomicky opodstatnené, avšak mzdy a penzie sa takým tempom nezvyšujú,“ dodal Lytvynenko.
Pochybnosti o plyne
,,Hlavné je, že sa nám podarilo stabilizovať situáciu v ekonomike a zrýchliť jej rast, ako aj zlepšiť vzťahy s Ruskom,“ ocenil nedávno svoju vládu premiér Janukovyč. Lytvynenko v tejto súvislosti poznamenal, že zlepšenie vzťahov s Ruskom musí byť výhodné aj pre Ukrajinu. „Nemôže sa obmedzovať na to, že Rusku sa páčia nejaké aktivity Ukrajiny. Musia sa páčiť aj nám,“ povedal expert.
Ako príklad spomenul dohodu o zvýšení ceny dodávok plynu pre Ukrajinu z 95 na 130 dolárov za tisíc kubíkov s mnohými nezodpovedanými otázkami. Podľa Lytvynenka je veľmi pochybné, že pri existencii štátnych monopolov - ruského Gazpromu a ukrajinského Naftogazu - sa obchodom s plynom zaoberá sprostredkovateľská firma RosUkrEnergo, zaregistrovaná vo Švajčiarsku. Expert nevylučuje, že za ňou môžu stáť popri oficiálnych akcionároch aj politici v Rusku a na Ukrajine.
Čo si myslia Ukrajinci
Janukovyčova vláda podľa 45 percent respondentov v prieskume UCEPI zastupuje v značnej miere záujmy Doneckej oblasti. Podľa 39 percent účastníkov ankety koná v prospech veľkého domáceho kapitálu. Ďalších 29,5 percenta osôb si zároveň myslí, že slúži ruskému kapitálu a rovnako tieňovému biznisu. Iba trinásť percent ľudí uviedlo, že zastáva potreby obyčajných ľudí a viac ako 20 percent dúfa, že záujmy celej krajiny.
Viac ako 43 percent osôb pritom pochybuje o schopnostiach vlády zlepšiť stav domácej ekonomiky, v opak však dúfa 30 percent oslovených.
Janukovyčova vláda dostala z možných piatich bodov priemernú známku 2,76. Je to o niečo viac ako bývalé vlády Jurija Jechanurova (2,69) a Julije Tymošenkovej (2,68). Samotný Janukovyč má napriek všetkému najvyššiu podporu medzi politikmi na Ukrajine.
Autor: Kyjev - Budapešť