Predstavte si, že žijete vo svete, kde väčšina vecí je vyrobených pre iné tvory, ako ste vy sami. Chytíte do ruky bežný predmet a zistíte, že sa vám zle drží, alebo že ho vôbec držať nedokážete. A nejde len o nástroje, ale aj zvyky či spoločenské konvencie.
Takýmito cudzincami v našom svete sú ľaváci. Bežnému pravákovi ani nenapadne, s koľkými problémami sa musí ľavák stretávať, až kým nenavštívi obchod pre ľavákov zastrčený v malej bratislavskej uličke.
"Najväčším hitom sú tradične ľavácke nožnice, škrabky na zemiaky a otvárače na konzervy," hovorí predavačka Alena Červeňová. "A potom veci pre deti - strúhadlá na ceruzky, pravítka s opačným radom čísel."
Nájdeme tu aj plniace perá s rýchloschnúcim atramentom, opačné vývrtky, ale aj skladací meter. Pravák ho drží v ľavej ruke a rozkladá pravou. Čísla sú otočené k nemu. Ale čo ľavák? Čísla má otočené od seba. "Prišiel sem aj robotník z náprotivnej stavby a bol celý natešený, že tu také čosi máme. Celý život vraj robí s bežným skladacím metrom, ale toto je úplne iný pocit," hovorí predavačka.
Pre majiteľku obchodu je dôležité to, že ľaváci si môžu kúpiť veci, ktoré im v praváckej verzii najviac znepríjemňujú život. "Inšpirovala som sa v Londýne. Môj otec je ľavák, keď chodil do školy, aj ho pre to bili. Ani tak sa im ho nepodarilo preučiť. Z našej ponuky sa najviac tešil z ľaváckych záhradníckych nožníc, teraz už vie halúzku odstrihnúť hneď pri kmeni, s praváckymi mu z nej vždy kúsok ostal."
Praváci vraj nevládnu odjakživa
Všeobecne sa uvádza, že ľavákov je v našej civilizácii približne desať percent. Sú teórie, že to tak nebolo vždy, ešte v dobe kamennej bol rovnaký počet pravorukých aj ľavorukých ľudí. Prechod na pravorukosť vraj spôsobili rôzne mýty či kulty.
Napríklad v hebrejčine rovnaké slovo označuje pravú stranu a juh - kult Slnka, iné slovo označuje ľavú stranu a sever.
Civilizácia sa postupne stala dôsledne pravorukou. Arabi považovali ľavú ruku za nečistú a nesmeli s ňou ani jesť, podobne to bolo v Indii a Indonézii. V kresťanskej kultúre sa ľaváctvo niekedy považovalo za znak diabla, pre Eskimákov bol ľavák čarodejníkom, ľaváctvo odmietali aj starí Rimania. O pravorukosti našej civilizácie svedčí aj jazyk. Slová ako právo, pravda, spravodlivý majú koreň v slove pravý, podobne aj v angličtine right znamená pravý aj správny.
Násilie na ľavákoch
Koľko je dnes u nás a v iných vyspelých štátoch skutočných ľavákov, ťažko odhadnúť. Praváci zo starších generácií môžu byť preučení ľaváci. V prvej polovici nášho storočia totiž panovala "totalita pravákov". Ľavorukosť sa pri výchove neuznávala a deťom sa vnucovala pravorukosť. Za používanie ľavej ruky dokonca deti trestali. V osvietenejších demokraciách už v 20. rokoch zistili, že takéto násilie môže spôsobiť vážne poruchy - neurózy, zajakavosť, tiky či oslabenie pozornosti. U nás školské predpisy zakazujú preučovanie ľavákov až od 60. rokov. "V obchode som si vypočula rôzne osudy," hovorí Alena Červeňová. "Ľudia v strednom veku rozprávajú, ako ich bili po prstoch, keď chceli písať ľavou rukou, dokonca im priväzovali ruku špagátom, a potom z toho mali vážne problémy." Dokonca aj dnes sa vraj výnimočne nájdu učiteľky, ktoré nemajú pre ľavákov pochopenie a nútia ich písať pravou rukou. "Jedna mamička mi hovorila, že museli pre to vymeniť školu. Sťažovať sa vraj nemalo význam, báli sa že nič nezmôžu, lebo učitelia držia spolu. Dnes už je to výnimka. Nájdu sa aj učitelia, čo sem sami prídu, zoberú letáky a dajú ich svojim ľavorukým žiakom, nech si nakúpia veci, aby sa im lepšie pracovalo."
Preškoľovanie ľavákov však nebolo ani v minulosti povinnosťou. Učiteľka na penzii Magda Šlezárová učila v dedine Solčany pri Topoľčanoch a spomína, že ona vždy nechala deti, nech píšu tou rukou, ktorou chcú.
Preučení ľaváci sa často už k ľavorukosti nevrátia, zvykli si, ale nie je to celkom ono. V rakúskom Grazi dokonca vznikol ústav, kde sa preučení ľaváci preučujú späť na ľavorukosť.
Sú iní?
Odlišujú sa ľaváci od pravákov aj inak, ako je dominantné používanie ruky? Niektorí odborníci sú presvedčení, že ľaváci bývajú úspešnejší, talentovanejší, kreatívnejší, majú talent na umenie. Tvrdí to aj profesor Chris McManus z Univerzity College London vo svojej knihe Pravá ruka, ľavá ruka. Môže to vraj spôsobovať fakt, že mozog ľavákov funguje inak ako mozog pravákov. Domnienky o väčšom talente ľavorukých ľudí neboli nijako štatisticky potvrdené, faktom však je, že kým väčšina pravákov využíva pri reči len ľavú hemisféru mozgu, ľaváci využívajú aj pravú hemisféru. Medzi slávnymi umelcami a vedcami sa nájde veľké množstvo ľavákov.
Má to aj výhody
Byť ľavákom je v niektorých prípadoch výhodou. Ľavoruký tenista dokáže spôsobiť svojmu pravorukému protihráčovi problémy tým, že posiela loptu do nezvyklých miest ihriska. "Ľavonohý" futbalista tiež môže využiť nezvyčajné finty. Podobné je to aj v iných športoch, napríklad v boxe.
Aj niektorí hudobníci si urobili z ľaváctva výhodu. Gitaristi ako Dick Dale či bluesman Albert King hrali síce na gitare obrátene, ale struny si neprehodili (najtenšia bola najvyššie), čo umožňuje fígle, aké pravoruký hráč nezahrá. Mimochodom, toto isté sa hovorí o ľavákovi Jimim Hendrixovi, je to však mýtus. Ten väčšinou hral na otočenej pravorukej gitare, ale struny si prehodil.
Obojrukosť
Byť pravákom alebo ľavákom nie je buď, alebo, čierne alebo biele. Medzi dominantnými pravákmi a dominantnými ľavákmi je niekoľko stupňov. Zaujímavým úkazom je obojrukosť. "Obojručný" bol aj slávny český výtvarník Jiří Trnka, ktorý maľoval oboma rukami súčasne, akoby hral na klavíri, a išlo mu to preto veľmi rýchlo.
Niekedy sa ľavák prispôsobí praváckemu svetu bez väčších problémov. "Čo sa týka mojej ľavorukosti, nikdy som s ňou nemala nejaké špeciálne problémy," hovorí speváčka, víťazka prvej súťaže Slovensko hľadá SuperStar Katka Koščová. "Okrem toho, že som si vždy rozmazala atramentové pero alebo kriedu, ktorou som písala na tabuľu. Ešte mi robili problémy škrabky na zemiaky, lebo do istého obdobia ich vyrábali len pre pravorukých, no začala sa vyrábať už aj ľavá verzia, takže sa nemôžem vyhovárať, keď treba šúpať zemiaky. Inak som ako "baľogarka" (ľaváčka po východniarsky) absolútne spokojná a nepociťujem to ako hendikep ani nevýhodu, dokonca som sa naučila hrať aj na gitare ako praváci. A vymysleli nám aj svetový deň ľavákov - 13. august. A to už je pre nás radosť žiť!"
Slávni ľaváci
Politici: Julius Caesar, Jana z Arku, Ľudovít XVI., Mahatmá Gándhí, Benjamin Franklin, Princ Charles, Winston Churchill, Fidel Castro. Ľaváci boli aj poslední traja americkí prezidenti - Ronald Reagan, Bill Clinton a George Bush.
Spisovatelia a filozofi: Herbert George Wells, Friedrich Nietzsche, Lewis Carroll, Johann Wolfgang von Goethe, Hans Christian Andersen, Franz Kafka.
Priemyselníci a obchodníci: Henry Ford, David Rockefeller, John D. Rockefeller, Bill Gates.
Skladatelia: Johann Sebastian Bach, Niccolo Paganini, Robert Schumann, Sergej Prokofiev, Sergej Rachmaninov, Maurice Ravel.
Športovci: John McEnroe, Martina Navrátilová, Pelé, Monica Selešová, Diego Maradona, Michel Platini, Mike Tyson, Jimmy Connors, Rafael Nadal.
Hudobníci: Paul McCartney, Phil Collins, Kurt Cobain, Jimi Hendrix, George Michael, Sting.
Maliari a sochári: Leonardo da Vinci, Albrecht Dürer, Peter Paul Rubens, Paul Klee, Henri de Toulouse-Lautrec.
Herci a režiséri: Bruce Willis, Whoopi Goldberg, Tom Cruise, Robert de Niro, Gary Oldman, Brad Pitt, Robert Redford, Keanu Reeves, Sylvester Stallone, Demi Moore, Sarah Jessica Parker, Steve McQueen, Nicole Kidman, Jim Carrey, Milla Jovovich, Charlie Chaplin, James Cameron.
Spracované podľa sk.wikipedia.org