och sa medzitým našli stopy radiácie, pričom jeden z nich je v kritickom zdravotnom stave.
Stopy radiácie po polóniu-210 sa objavili u všetkých siedmich zamestnancov, ktorí 1. novembra v hotelovom bare pracovali. Dávka radiácie podľa lekárov pre nich nepredstavuje nebezpečnostvo. Podľa vyšetrovateľov však nasvedčuje tomu, že Litvinenko bol otrávený nápojom, v ktorom bolo namiešané aj rádiaktívne polónium-210. Informácie zverejnil londýnsky denník The Times.
Smrteľný kokteil podľa polície namiešali v izbe na štvrtom poschodí päťhviezdičkového hotela, ktorú obývali dvaja Rusi. Polícia sa domnieva, že Litvinenka chceli otráviť najskôr v Suši bare, kde sa stretol so svojím talianskym kontaktom, ale nepodarilo sa im to.
V hoteli Millenium sa Litvinenko stretol s bývalým ruským agentom Andrejom Lugovojom a jeho partnerom Dmitrijom Kovtunom. S obidvomi sa britskí vyšetrovatelia v Moskve už stretli. U obidvoch podnikateľov sa neskôr objavili stopy po radiácii aj zhoršenie zdravotného stavu.
Podľa agentúry Interfax je na tom Kovtun veľmi zle, podobne ako Litvineko, keď na otravu polóniom umieral. „V reakcii na radiáciu sú v zlom stave jeho kritické orgány pečeň, obličky aj črevá,“ povedal ruskej agentúre nemenovaný lekársky zdroj.
Otravu radiáciou potvrdila aj ruská prokuratúra, ktorá sa prípadom Litvinenkovej smrti začala takisto zaoberať a nevylúčila, že svojich vyšetrovateľov vyšle aj do Moskvy. Podľa agentúry Reuters však Kovtunovi právnici otravu radiáciou popreli.
Litvinenko krátko pred smrťou povedal, že je za jeho vraždou stojí ruský prezident Vladimir Putin. Kremeľ obvinenie považuje za absurdné. Scotland Yard, ktorý sa prípadom začal zaoberať najskôr ako záhadným úmrtím, prípad prekvalifikoval na vraždu.
Prípad podľa britských médií oživil atmosféru z čias studenej vojny a zhoršil vzťahy medzi Londýnom a Moskvou.
Autor: rek