isterka spravodlivosti Vlasta Parkanová, ich dostala iba 80. Delegáti zvolili až na jedného aj podpredsedov strany tak, ako ich o to Čunek žiadal.
Na rozhodnutie ľudovcov sa čakalo s veľkým napätím. Otázkou bolo, či sa odvážia urobiť svojím lídrom lokálneho politika, ktorý sa stal známym vďaka vysťahovaniu rómskych neplatičov do kontajnerových bytov a vzdialených dedín. Často ho preto obviňujú z rasizmu a populizmu. Dôležité tiež je, ako sa ľudovci s novým vedením zachovajú, v už viac ako pol roka trvajúcich neúspešných rokovaniach o novej českej vláde.
Na prvú otázku odpoveď padla, ohľadne druhej stále panujú iba špekulácie.
Čunek svoje názory tají, hovorí iba o tom, že je nutné, aby ľudovci zostali stredovou silou schopnou rokovať s obidvomi veľkými stranami ODS aj ČSSD.
„Naša pozícia v rokovaniach sa mení v tom, že ja nemám predsudky ani voči Topolánkovi, ani voči Paroubkovi,“ povedal Čunek pre SME. Tvrdí, že sa rokovania nevydaria, ľudovci budú pokojne v opozícii a prípadne podporia Topolánka v tom, aby sme mali čo najskoršie predčasné voľby.“ Podľa svojich prívržencov dokáže Čunek stranu prebrať z mŕtvolného stavu, keď sa spolieha iba na svojich tradičných vidieckych katolíckych voličov staršej generácie, ktorý však pomaly vymierajú a nedokáže osloviť nových. Podľa jeho odporcov to však bude za cenu, že ľudovcov premení na populistickú stranu.
Jeho prívrženci si podobné obvinenia nepripúšťajú. Keď na zjazde vystúpila s tvrdou kritikou už zvoleného Čunka zástupkyňa hajtmana z kraja, kam boli Rómovia zo Vsetína odsťahovaní, mnohí delegáti zo sály zlostne odišli.
Nerušila ich ani skupinka mladých Rómov demonštrujúcich s bubnami a píšťalami pred miestom zjazdu, a skandujúcich heslo „Čunačinkám nie.“
Čunkovi odporcovia nového šéfa ubezpečili o lojalite a spolupráci. Netajili sa však sklamaním. „Prepáčte, všetko už som povedal,“ odmietol udalosť komentovať zjavne zlomený senátor a niekdajší český premiér Petr Pithart. Pred voľbami Čunka viackrát ostro odsúdil a tvrdil, že jeho zvolenie vyvolá v strane napätie.
„Bol jediným z kandidátov, ktorý nepovedal ani slovo o tom, kam by sa mala strana vyvíjať. Takže musíme počkať, čo bude,“ odpovedal predchádzajúci predseda strany Miroslav Kalousek na otázku, čo Čunkovo vedenie zmení.
Práve Kalouskovo odstúpenie v lete prinútilo ľudovcov hľadať si nového predsedu. Kalousek podal demisiu potom, čo sa vidiecke štruktúry strany, aj pod Čunkovým vedením vzbúrili proti jeho konceptu menšinovej vlády ľudovcov a sociálnych demokratov podporovaných komunistami.
Autor: Brno