• Enigma • Nitra 2006 • Preklad Eva Preložníková
Existuje v konkurencii Harryho Pottera či Pána prsteňov niečo, čo by s nimi mohlo súťažiť o priazeň mladých čitateľov? Asi áno, lebo prvý diel zo šesťdielnej série Kronika temného dávnoveku pod názvom Brat Vlk sa predával dobre a mladí čitatelia už s netrpezlivosťou čakajú na sľubované pokračovanie. A tu je, na knižnom trhu sa objavil druhý diel série – Túlavé duše.
Šesťdielna séria Kronika temného dávnoveku predstavuje žáner fantasy, dnes obľúbený nielen v radoch dospievajúcich, ale aj dospelých, ktorí nepohrdnú fantáziou a dobrým príbehom. A to všetko dokáže Michelle Paverová do svojich románov dostať. Je výmyselníčkou, ktorá sa inšpirovala najstaršími dejinami ľudstva, doteraz ešte stále zakrytými tajomstvom a nedopovedanosťou. Minulosť je pre ňu podobným, ak nie lepším zdrojom dobrodružstiev.
Ich pointou je, že všetko sama zažila, takže v mnohých prípadoch ani tak nejde o výmysel, ako o takmer realitu. A čo je v knihách Paverovej skutočne hodnotné a podnetné, je jej vzťah k prírode, úcta k všetkému živému vrátane človeka. Preto sa Vlk stáva najlepším priateľom ľudského mláďaťa Toraka, preto chlapec rešpektuje zákonitosti prírody, preto sa k zvieratám i rastlinám správa ako k živým ľuďom.
V dobrodružnom príbehu hľadania pôvodcu zákernej choroby použila autorka všetky prostriedky na vystupňovanie napätia, dramatickosti, konfliktu medzi dobrom a zlom, aby napokon zvíťazil rozum, cit a šikovnosť chlapca, ktorý chcel zachrániť svojich známych a blízkych pred strašnou chorobou.
Pritom bojuje nielen so zlom reprezentovaným reálnou silou (zvieratá, ľudia), ale aj so zlom vyvolávaným fiktívnymi osobami, za ktorými sa mnohokrát skrývajú nepochopené prírodné úkazy (príliv, odliv, potopa, hrom, blesk, vietor atď.). Tomu zodpovedajú aj mnohé mená a názvy typu Túlavé duše, Široká voda, Hora ducha sveta či Požierač duší.
A treba ešte dodať, že chlapec, keďže často musí použiť vlastný rozum a pamäť, je robinsonovským typom hodným nasledovania.
Autorka navštívila všetky miesta, ktoré sa v jej diele vyskytujú, zoznámila sa so správaním a kultúrou primitívnych kmeňov na rôznych kontinentoch, takže obraz ňou ponúkaného praveku je reálny a pôsobivý. Vynikajúco je urobená i výstavba základného konfliktu, ktorý pomalými drobnými krokmi speje k záverečnej scéne víťazstva. Mnohé obrazy disponujú silnou vizuálnosťou a až takmer filmovým videním.
Autor: MARTA ŽILKOVÁ (Autorka je publicistka)