Keďže pre obyvateľov mesta je tvrdá výslovnosť príznačná už storočia, opäť sa tu hralo „dyvadlo“ a „dyvadelníci“ sa pustili predovšetkým do stvárnenia živého betlehema.
Akcia, ktorú organizuje Slovenské banské múzeum, má vrátiť mestskú atmosféru o niekoľko desaťročí či storočí späť. Hoci veľká časť starých vianočných zvykov postupne zanikla, niektoré sa uchovávajú dodnes. Podľa etnografky múzea Zuzany Denkovej je to predovšetkým svetelný sprievod mužov v slávnostnej baníckej uniforme, ktorých nazývali facigérmi, prípadne pacigérmi. „Tento zvyk si dodnes udržiavajú napríklad v blízkych Štiavnických Baniach a ľudia na ojedinelý obrad doslova čakajú,“ dodáva Denková.
S hrubými sviecami vojde skupinka facigérov do kostola hneď po začatí omše a hoci neskôr odchádzajú do sakristie, počas omše sa opakovane do kostola niekoľkokrát vrátia. Tento nevšedný zvyk má symbolizovať svetlo ako narodenie Ježiša Krista, ale aj svetielko uprostred nepreniknuteľnej banskej tmy, ktorá v mnohom symbolizuje tento banícky kraj.
Aj niektoré vianočné jedlá sú neobvyklé. Napríklad sa varili takzvané bacekýchle s makom, ktoré pripomínajú opekance, a pila sa krampampula – nápoj podobný dnešnému punču.
Na vianočný trh pozýva múzeum už tradične pernikárky či ľudových umelcov, výrobky robia priamo pred divákmi.
Deti sa mohli tento rok stretnúť aj s pamätníkmi z mesta a okolia, ktorí im tradičné vianočné zvyky priblížili.
Autor: eta