BRATISLAVA - Vládna koalícia obchádza štandardný legislatívny proces. Namiesto vlády predkladajú zákony poslanci, čím sa kabinet vyhýba medzirezortnému pripomienkovému konaniu, kritizuje opozícia. Dôkazom bola aj posledná decembrová schôdza. "Keď chce vláda vládnuť, tak nech to robí normálnym spôsobom a nech sa neskrýva za poslancov," povedal predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos. V rozprave proti takémuto postupu vystúpili viacerí poslanci. Poslanec Daniel Lipšic (KDH) dokonca navrhol zákonodarnú iniciatívu vlády úplne vypustiť.
Koalícia priznáva, že nepostupuje úplne štandardne. Vyhovára sa na čas, pretože vláda chce stihnúť nutné zmeny čo najskôr.
"Musí už nastať štandardizácia legislatívneho procesu," povedala Jana Laššáková (Smer). Podľa nej by vládne návrhy mali ísť riadne cez pripomienkové konanie.
Nedostatkom legislatívnej činnosti koalície nie je podľa opozície len nedostatočná iniciatíva vlády. Druhým problémom sú nepriame novely. "V zásade všetko, čo bolo kritizované, pretrváva," hovorí poslankyňa Lucia Žitňanská (SDKÚ). Priznáva, že už za bývalej vlády sa častými zmenami zákonov a nepriamymi novelami zneprehľadnil právny poriadok. Vláda Roberta Fica sa zaviazala zmeniť to, chce stabilizovať právny poriadok. Žitňanská si však nevie predstaviť, ako chce svoj záväzok z programu naplniť, keď už teraz začala s nepriamymi novelami.
Príkladom je novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení, cez ktorý koalícia vďaka pozmeňujúcemu návrhu vymenila Radu riaditeľov Sociálnej poisťovne za generálneho riaditeľa vymenovaného vládou. Návrh predložila Laššáková, hoci takýto postup v minulosti ostro kritizovala. Hovorí, že to urobila naposledy. "Bola to výnimka," dodala.
Rudolf Pučík (SNS) v nepriamych novelách problém nevidí. "Všetky zákony sú výsledkom koaličných rozhovorov. Keď v koalícii panuje názor, že sú tieto zmeny pozitívne, tak nevidím dôvod, prečo by nemali byť spravené." Katarína Tóthová (HZDS) hovorí, že niektoré nepriame novely sú nevyhnutné a navzájom súvisia. Bolo to aj v prípade Sociálnej poisťovne. Pripomenula, že je to neporovnateľné s novelami bývalej vlády, keď sa snažila cez zákon o horskej službe urobiť zmeny v zákone o premávke na pozemných komunikáciách.
Nepriama novela na druhý pokus
Opozícia nekritizovala len novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Vystúpila aj proti iniciatíve poslanca Maroša Kondróta (Smer), ktorý chcel cez kompetenčný zákon presadiť ustanovenie, že schôdze vlády sú neverejné. Odmietli to aj jeho koaliční partneri. Napriek tomu sa rovnaké ustanovenie "objavilo" v zákone o tripartite, o ktorom bude parlament rozhodovať na ďalšej schôdzi. Takýto postup opäť kritizovali aj viacerí koaliční poslanci. (vev)