e a budú hovoriť o tom, ako dokument oživiť.
„Krajiny, ktoré už ústavu ratifikovali, majú právo na to, aby o nich bolo viac počuť,“ povedal luxemburský premiér Jean-Claude Juncker. Ústavu schválilo 18 krajín vrátane Slovenska. V Česku alebo Veľkej Británii ide o citlivú politickú otázku, tento dokument nemá podporu politických špičiek ani obyvateľov.
Východisko majú navrhnúť Nemci, ktorí preberajú od Fínov na najbližší pol rok predsednícku stoličku v únii. Kancelárka Angela Merkelová povedala, že prioritou Berlína je vyriešiť súčasný pat do konca roku 2008. V hre je niekoľko alternatív - napríklad aj nový text, v ktorom by boli časti pôvodnej ústavy. „Summit vytvoril veľmi dobrú klímu na riešenie niektorých otázok,“ povedala šéfka nemeckej vlády.
Únia pribrzdila prijímanie nových členov. Pokračovať bude až po reforme inštitúcií. Brusel bude podrobnejšie sledovať, či krajiny Balkánu a Turecko plnia všetky požiadavky. Nič sa nemení na prísľube, že únia chce tieto krajiny prijať.
Spokojné môže byť Srbsko, ktoré má nádej na obnovenie rokovaní po parlamentných voľbách koncom januára. Holanďania a niektoré ďalšie západné štáty boli proti obnoveniu rozhovorov, ale pre odpor stredoeurópskych krajín neuspeli. Rozhovory sú prerušené od mája, pretože Belehrad nedostatočne spolupracoval s haagskym tribunálom pri hľadaní generála Ratka Mladiča, obvineného z vojnových zločinov.
Summit EÚ v skratke
Premiéri potvrdili záväzok, že sa Schengen rozšíri od roku 2008. Znamená to pre nás voľný pohyb osôb
Časy rýchleho rozširovania únie sú preč, najprv sa musí únia reformovať
Srbsko ešte dostane šancu začať rozhovory
Poľsko naznačilo, že ukončí spor s Ruskom o mäso
Autor: Brusel