Bukurešť 18. decembra (TASR) - Rumunský prezident Traian Basescu predložil dnes správu, v ktorej odsúdil bývalý komunistický režim ako "zločinecký, nelegitímny" a zodpovedný za zločiny proti ľudskosti. Ide o prvé oficiálne odsúdenie komunizmu v Rumunsku.
Basescu v 650-stránkovej správe obvinil komunistický režim z hrubého porušovania ľudských práv. "Režim likvidoval ľudí vraždami a deportáciami státisícov ľudí. Za socialistickým humanizmom sa skrývalo najhlbšie pohŕdanie ľuďmi, jednotlivcami," uviedol Basescu pred parlamentom.
Prezidenta protestnými výkrikmi prerušili ultranacionalisti. Ich líder Cornelu Vadim Tudor sa postavil, zapískal na píšťalku a prezidentovi ukázal červenú kartu. Tiež pochodoval pred parlamentom s transparentom, na ktorom je Basescu vyobrazený vo väzení, kričiac: "Ty vagabund!" Iní poslanci prezidentovi tlieskali, ďalší len ticho sedeli.
Správu za osem mesiacov vypracoval tím profesora Vladimira Tismaneana z Marylandskej univerzity. Dokument vyratúva zločiny z čias komunizmu, vrátane represálií proti disidentom a náboženským skupinám, cenzúry, zákazu interrupcií, nezákonného postupu voči židom a etnickým Nemcom, ako aj konfiškáciu a ničenie domov státisícov ľudí.
"Komunistický režim bol nelegitímny a zločinecký. K celej populácii pristupoval ako ku skupine pokusných morčiat," povedal Basescu. Ako dodal, komunizmus "nútil občanov žiť v lžiach a strachu".
"Ako prezident odsudzujem komunistický systém ... a vyjadrujem obdiv občanom, ktorí sa postavili proti diktatúre," vyhlásil Basescu. Na zasadaní parlamentu boli prítomní aj bývalý poľský prezident a líder hnutia Solidarita Lech Walesa, bývalý bulharský prezident Želju Želev a rumunský kráľ Michal, ktorého komunisti v roku 1947 prinútili abdikovať.
Basescu podporil odporúčanie autorov správy na vyhlásenie dňa pamiatky obetí komunizmu, vybudovanie múzea diktatúry a iné kroky na informovanie obyvateľov o období komunizmu v Rumunsku.
Správa obviňuje niektorých prominentných politikov, vrátane bývalého prezidenta Iona Iliesca, z podpory komunistickému režimu. Menuje tiež popredných novinárov, spisovateľov a básnikov, ktorí podľa autorov indoktrinovali Rumunov.
Iniciatíva na vytvorenie komisie na zhodnotenie obdobia komunizmu odzrkadľuje podobný krok Iliesca, ktorý vytvoril medzinárodný panel historikov vedených laureátom Nobelovej ceny mieru Eliem Wieselom s cieľom preskúmať rolu Rumunska na holokauste.
Iliescu správu kritizoval ako "odvetu ducha Ceausesca". Ako dodal, dokument "démonizuje ľavicu". Nicolae Ceausescu bol posledným komunistickým vládcom Rumunska. Po zvrhnutí režimu ho v decembri 1989 aj s manželkou popravili.
Niektorí komentátori správu kritizovali s tým, že prišla príliš neskoro. Podľa iných nejde dostatočne do hĺbky. "Žili sme v komunizme a vieme, aké to bolo. Ale toto je treba pre budúce generácie, keď sa spýtajú: Prečo bol komunizmus zvrhnutý?" povedala v televízii Realitatea novinárka Corina Dragotescová.