V pondelok skončil prvý v konkurze na predsedu Špeciálneho súdu. Hlásili sa ešte traja jeho kolegovia zo súdu - Michal Truban, Oldřich Kozlík a Zdenka Cabanová. Minister spravodlivosti Štefan Harabin z prvých troch vyberie víťaza. Už niekoľko mesiacov bráni Špeciálny súd pred vládou a bojuje za jeho zachovanie. Od Harabina dostal aj vianočný pozdrav a pri prvej návšteve súdu si s ním potykal. Na otázky SME odpovedal predseda Špeciálneho súdu IGOR KRÁLIK.
Potešili ste sa, keď Smer oznámil, že Špeciálny súd zostane?
"Samozrejme, lebo Smer sa od septembra, keď sa začali útoky na súd s cieľom ho zrušiť, nikdy nevyjadril. Neviem, či je to konečné rozhodnutie, ale myslím si, že v Smere rozhodla debata na odbornej úrovni."
Stretli ste sa vy osobne s nejakým politikom?
"Nie. Nikto ma nekontaktoval a ja som nebol iniciátor."
Politici budú teraz riešiť, aké postavenie má mať súd v budúcnosti. Prvé, čo sa im nepáči je, že riešite aj 500-korunové úplatky. Prečo je dôležité, aby ste mali právomoc aj na tieto trestné činy?
"Lebo aj takýto úplatok je korupčným správaním. Navyše, zákon vôbec nestanovuje výšku úplatku."
Stretli ste sa pri pojednávaniach o takýchto úplatkoch s tým, že obžalovaní vôbec nerozumeli, čo zlé urobili a brali úplatky ako samozrejmosť?
"Stretli. Svedčí to o chorobe tejto spoločnosti. Ľudia pri návštevách v niektorých inštitúciách považujú za samozrejmosť to, že ak chcú niečo vybaviť, musia dať. Pre niekoho je navyše päťsto korún taký peniaz ako pre iného 50-tisíc korún. Tieto úplatky sú tiež spoločensky nebezpečné."
Súd je podľa odporcov predražený a sudcovia majú prehnanú ochranu. Ukázalo sa, že takúto ochranu naozaj potrebujete?
"Mali sme isté invektívy zvonku, o ktorých nebudem rozprávať. Dvaja zo sudcov majú na základe konkrétnych informácií sprísnenú ochranu. Nie je dobré tu rozoberať kto a prečo."
Zostanú sudcovia na súde, aj keď im klesnú platy?
"Ak klesnú ústavným spôsobom, tak zostanú. Platy nie sú rozhodujúce. Rozhodujúce je pre nich, ako tvrdia, fungovanie na našom súde."
Ako by ste vy zmenili pôsobnosť Špeciálneho súdu?
"Ja by som bol za to, aby sme pred súdom prejednávali úkladné vraždy, všetky ostatné trestné činy korupcie, lebo máme len tie spoločensky nebezpečnejšie a trestné činy falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov. Ale ak politici rozhodnú, že máme robiť aj niečo iné - drogové trestné činy, vydierania s ťažkými následkami, budeme robiť aj tie."
Čo by znamenalo v praxi, keby mal Špeciálny súd postavenie okresného súdu?
"Zmenilo by sa jedine druhostupňové konanie. Odvolania by neriešil Najvyšší súd, ale niektorý z krajských súdov. Teraz je otázka ktorý, alebo či všetkých osem."
Ak by boli odvolacie všetky krajské súdy, nestratil by sa zmysel pretŕhania regionálnych väzieb?
"Stratil. Dostalo by sa to do koľají, v ktorých to bolo predtým. Ak si politici myslia, že predtým to bolo dobre, tak sa k tomu vráťme a pokojne zrušme Špeciálny súd. Darmo by sa náš súd snažil, ak by aj zostal jediným na Slovensku, akokoľvek popretŕhať regionálne väzby, v odvolacom konaní by v takomto prípade všetko stratilo zmysel."
Čo keby bol odvolacím súdom iba jeden krajský súd?
"To tiež nie je systémové riešenie. Čo potom s tým, keby prípadná trestná vec patrila práve do jeho miestnej príslušnosti? Najlepší model je ten, ktorý je teraz - odvolacím súdom je Najvyšší súd. Hovorím to aj preto, lebo viem, aké má bratislavský krajský súd problémy s počtom trestných sudcov a neviem si predstaviť stav, ak by im na odvolacie konanie pribudol ešte aj náš súd."
Hovorilo sa aj o vyššom vojenskom súde v Trenčíne.
"To je podľa mňa úplne vylúčené. Prieči sa to najmenej jednému rozhodnutiu štrasburského súdu, z ktorého je zrejmé, že sudca, ktorý je vojakom z povolania, nesmie rozhodovať o civilných osobách. My súdime len civilov. Ideálne riešenie je zachovať stav, ktorý je teraz a vyšpecifikovať pôsobnosť. Je tu ešte jedna prijateľná alternatíva - zriadiť osobitný Vrchný súd, ktorý by rozhodoval len ako druhostupňový orgán voči nášmu súdu. Obdobne je to v Česku."
Harabinovi prekáža aj to, že sudcovia Špeciálneho súdu musia mať previerku. Prečo je potrebné, aby ju mali?
"Predovšetkýnm ju ukladá zákon, ktorý, samozrejme, všetci rešpektujeme. Sudcovia sú tým nevydierateľní pre páchateľov trestných činov, ktorí by na nich nič kompromitujúce nemali nájsť. S vydierateľnosťou výkonnou mocou to nemá nič spoločné. Na výberovom konaní som povedal, že som za to, aby previerky zostali, ale potom som sa nad tým vážne zamyslel a už nie som o tom až taký presvedčený, a vedel by som o ich zotrvaní diskutovať. Pravdou je, že previerka svedčí o morálnej kvalite, čistote sudcu, ale zase naopak, ostatní sudcovia, ktorí ju nemajú, ako keby takí morálne čistí neboli? To u väčšiny z nich nie je pravda. Preto o tom treba diskutovať."
Neľutujete dnes, že ste zverejnili prípad agentky Kováčovej? Viacerým politikom prekáža, že ste odkryli agentku Slovenskej informačnej služby.
"Konali sme správne. Dali sme signál, že každé ďalšie ovplyvňovanie súdu, vstupovanie do jeho nezávislosti, bude takto rázne vyriešené. Bola to jediná a pevne verím, že i posledná intervencia. Prekvapilo to vtedy mňa, aj sudcu, ktorý vo veci konal. Je jedno, kto to bol, teda aj, že to bola pracovníčka SIS - rozhodujúce pre nás bolo, že sa opovážila zasiahnuť do nezávislosti rozhodovania sudcu."
Viete dnes, čo bolo za tým?
"Nie, ani som sa o to nezaujímal. Svedkyňu súd vypočul v konkrétnej trestnej veci a to bolo všetko."
Keď Špeciálny súd bral do väzby Jozefa Majského, debatovalo sa, či to nebolo veľmi prísne rozhodnutie. Najvyšší súd ho potvrdil. Ste spokojný?
"Spokojný som, ale len z toho dôvodu, že Špeciálny súd pôvodne rozhodol zákonne a správne."
Mohlo mať aj toto rozhodnutie, ako aj výrok Smeru, že je za zachovanie súdu, vplyv na to, že obžalovaní sa už v takej miere nevyhýbajú pojednávaniam?
"Bolo to naozaj ťažké obdobie, obžalovaní využívali všetky zákonné spôsoby i medzery v ňom, aby sa konaní pred súdom nezúčastňovali. Trochu sa tento stav teraz zlepšil. Vzatie obžalovaného Majského do väzby skutočne nemalo nič spoločné s našou ťažkou situáciou. Na to boli zákonné dôvody, a preto tak súd rozhodol."
Súd vznikol v roku 2004 aj preto, že tu bola politická vôľa bojovať proti korupcii. Cítite dnes politickú vôľu rovnako intenzívne?
"Vo vládnom programe je stať o boji proti korupcii a nie je tam zrušenie Špeciálneho súdu, iba prehodnotenie jeho činnosti, preto verím, že táto vláda chce bojovať rovnako proti korupcii ako predchádzajúca."
Keď bol minister Harabin prvý raz na súde, kontroloval vybavenie viliek pre sudcov a hovoril o zrušení súdu. Na tlačovej besede povedal, že si s vami potykal. Prečo ste si s ním potykali?
"Pravdupovediac ma to zaskočilo, že mi to minister navrhol. Bolo to pri debate o štúdiu na vysokej škole. Je o tri roky starší, keď bol vo štvrtom ročníku, ja som bol prvák, a býval na takom istom internáte ako ja. Možno sme sa aj stretávali. Tykanie od ministra sa neodmieta. S Danielom Lipšicom si však netykám."