Odsúdení sa chcú odvolať na najvyšší súd. Medzinárodné spoločenstvo, ktoré stojí na ich strane, dúfa, že najvyšší trest napokon nepadne.
Bulharsko aj únia proti
Verdikt súdu v Tripolise privítali rodiny postihnutých detí. Niektorí rodičia začali plakať a kričať: „Boh je veľký.“ Naopak, Bulharsko aj Európska únia sú v šoku a vyzývajú Líbyu na prepustenie odsúdených. Spolitizovaný proces môže ohroziť vzťahy Líbye so Západom.
Medzinárodné spoločenstvo považuje proces za nespravodlivý a zdôrazňuje, že líbyjský súd zobral do úvahy len analýzy domácich lekárov a ignoroval zahraničné štúdie.
„Je to pre mňa veľké sklamanie. Som šokovaný takýmto rozhodnutím a dúfam, že líbyjské autority ho prehodnotia,“ povedal európsky komisár pre spravodlivosť Franco Frattini. Bulharská diplomacia vyzvala Európsku úniu, ktorej členom sa stane už o niekoľko dní, aby vyvinula na Líbyu silný tlak.
Zdravotné sestry a lekárov obvinili na konci 90. rokov za nakazenie 426 detí smrteľným vírusom HIV v nemocnici v Benghází. Asi 50 detí, u ktorých sa vírus neskôr rozvinul v AIDS, zomrelo.
Šesticu odsúdili na smrť v roku 2004. Líbyjský súd však nariadil nový proces, ktorý sa začal tento rok v máji.
Bez zahraničných expertov
Súd včera argumentoval, že zdravotníci sa k zločinu priznali. Odsúdení tvrdia, že priznania boli vynútené mučením. Obhajoba aj zahraničné štúdie tvrdia, že deti boli nakazené pred príchodom zahraničných zdravotníkov, pretože v nemocnici boli zlé hygienické podmienky. Podporila to aj štúdia zverejnená vlani v odbornom časopise Nature, na ktorej pracovali špecialisti na HIV.
Súd ich expertízu nevzal na vedomie a potvrdil trest smrti z roku 2004.
Začínajú sa vyjednávania
Znalca severnej Afriky Georgea Joffeho z Univerzity v Cambridgei rozhodnutie súdu neprekvapilo. „Skutočné vyjednávania sa začnú až teraz. Ako presadiť oslobodenie sestričiek výmenou za kompenzáciu nakazených detí,“ povedal Joffe. Súd podľa neho rozhodol v záujme líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, ktorý si posilnil pozíciu. „Teraz záleží na tom, koľko bude medzinárodná spoločnosť pripravená zaplatiť,“ povedal.
Sestričky sú v Líbyi
už sedem rokov
10. 2. 1999 1 V Líbyi zatkli 19 bulharských lekárov a zdravotných sestier v meste Benghází , kde sa zvýšil počet detí s vírusom HIV. Neskôr prepustili 13 zadržaných.
22. 2. 2000 1 Líbya obvinila päť bulharských sestier a jedného bulharského lekára z úmyselného nakazenia 426 líbyjských detí vírusom HIV a zo sprisahania proti bezpečnosti krajiny. Obvinenia vzniesli i proti 9 Líbyjčanom a palestínskemu lekárovi.
2. 5. 2001 1 Po mnohých odkladoch sa začal súd s obvinenými, ktorí obvinili vyšetrovateľov, že sa ich mučením snažili donútiť k priznaniu.
3. 9. 2003 1 Francúzsky profesor Luc Mantagnier, objaviteľ vírusu HIV, pred súdom oznámil, že šírenie AIDS v nemocnici sa začalo pred príchodom obvinených.
14. 1. 2004 1 Európska únia intervenovala u líbyjskej vlády v prospech obvinených.
6. 5. 2004 1 Líbyjský súd vyniesol nad 5 bulharskými sestrami a palestínskym lekárom trest smrti zastrelením. Bulharského lekára a Líbyjčanov oslobodili. Odsúdení sa odvolali. Bulharská vláda i USA trest označili za „neprijateľný“.
25. 12. 2005 1 Líbyjský najvyšší súd nariadil nový proces.
19. 12. 2006 1 Súd potvrdil trest smrti. Odsúdení sa môžu odvolať na najvyšší súd.
(čtk)
Povedali o verdikte
Dr. Vittorio Colizzi, spoluautor štúdie v časopise Nature: „Jediná lekárska správa, ktorú berie súd do úvahy, je správa líbyjských lekárov. Nie sú v nej žiadne vedecké údaje, len príbehy.“
Vyhlásenie Medzinárodnej rady zdravotných sestier a Svetovej lekárskej asociácie: „Rozhodnutie je privieraním očí pred vedou. Dôkazy jasne poukazujú na to, že deti sa infikovali dávno predtým.“
Ivajlo Kalfin, bulharský šéf diplomacie: „Rozhodnutie nás sklamalo. Súd nevzal do úvahy žiadne dôkazy o nevine sestričiek.“
Franco Frattini, komisár EÚ: „Je to negatívny odkaz pre Európsku úniu. Neviem si predstaviť, že tresty smrti vykonajú.“
(reuters)
O osude Nasje Nenovej a ostatných sestričiek nakoniec rozhodne najvyšší súd.
FOTO – SITA/AP, ČTK/AP
Autor: rek, čtk