Žilinský snoubordista Radoslav Židek pred šestnástym februárom nestál na stupňoch víťazov na nijakých veľkých pretekoch. Dokonca, ako sám priznal, nebol ani "vo veľkom finále". Predtým, ale ani potom.
Napriek tomu sa stal najlepším športovcom Slovenska a bezmála všetci tvrdili, že právom.
"Slovenským športovcom roka nemusí byť vždy len reprezentant populárneho či klasického odvetvia. Židekova turínska medaila mala pre náš šport veľkú cenu. Radovi ju prajem - zaslúžil si ju," tvrdil Martin Bajčičák.
Beh na lyžiach je šport s kamennou históriou. Snoubording zimné dieťa konca minulého storočia. Snoubordkros mal v Turíne dokonca olympijskú premiéru.
Bežcom to neotriaslo: "Aj ja by som volil Žideka."
Predvlaňajšia víťazka ankety, kajakárka Elena Kaliská, olympijská šampiónka z Atén, takisto nezaváhala: "Židek je právom víťazom. Získal medailu na olympiáde a olympiáda je športový vrchol."
Tohtoročnú slovenskú športovú anketu mala v réžii agentúra R Promotion. "Pokúsili sme sa dať vyhlasovaniu Najúspešnejšieho športovca Slovenska novú koncepciu a k tomu patrí aj nová trofej," povedal jej šéf.
Nachystaná nebola len jedna. Rovnako ako víťaz, dostali ju aj ďalší z prvej desiatky. Jej variant tri najlepšie kolektívy.
"Vy viete diferencovať medzi dvoma úspechmi v dvoch, neraz úplne rozdielnych športoch?" spýtal sa výtvarník Pavol Susa, autor diela. "Ja by som nevedel." Podľa neho táto cena nie je za výkon - je odrazom ocenenia, ktorý športový výkon vyvolal.
Na dekoráciu nachystal pätnásť rovnakých trofejí. Ich výroba vraj vyšla spolu bezmála na dvestotisíc. Ich hodnota je však neporovnateľne vyššia. "Je to top ručnej roboty," pripomína.
Top sklo pre top športovcov. Hrajú v ňom farby slovenskej vlajky. Trofej pripomína Víťazný oblúk. Tušiť v nej aj víťazné "véčko".
Guľa pod ním je celá z krištáľu. Nie z hocakého. "Vyrobili ju v sklárňach v Českom Bore, k tomu netreba nič dodať," tvrdí autor.
Výtvarník, spišskonovoveský rodák, bol v mladosti horolezcom. Pred rokmi sa vyštveral na Aconcaguu s lyžami aj padákom. A v živote? Pätnásťročnú anabázu lanovkára na Lomnický štít začínal ako montér a zavŕšil ako člen predstavenstva lanových dráh.
"Medzi športom a umením nie je obrovský rozdiel, skôr naopak," tvrdí. "Šport vyžaduje talent a dril. Umenie zasa emócie a fortieľ."
MARIÁN ŠIMO