Hoci obe strany už v nedeľu podpísali dohodu o povolebnej spolupráci, po strede je neplatná. Podľa krajského predsedu Smeru Ladislava Pavlíka je za rozpadom Mečiar. O zrušení dohody rozhodla krajská organizácia HZDS v stredu.
Na rokovanie prišiel aj Mečiar, čo potvrdil aj šéf krajskej organizácie Milan Rehák. Podľa neho však predseda hnutia o koalícii v kraji nerozhodoval. Dohodu zrušili, lebo bola neplatná. Mestský predseda vraj prekročil svoje kompetencie.
HZDS začalo rokovať s SDKÚ. Pre agentúru SITA to potvrdil aj krajský predseda SDKÚ Juraj Liška, podľa ktorého o spolupráci rokovali strany už pred voľbami. SDKÚ má záujem o povolebnú spoluprácu. Podľa Reháka však hnutie plánuje stretnutia aj s inými stranami. Snaží sa nájsť čo najlepšie riešenie, aby HZDS získalo reálny vplyv v meste. Nie všetci členovia hnutia z Trenčína však s takýmto postupom súhlasia.
Podpredseda Smeru Vladimír Maňka vníma problém v Trenčíne len za lokálny. Zo strany HZDS však nebol férový a určite by sa na spoločnom stretnutí Mečiara pýtal, prečo nebola dohoda naplnená. Otázne je podľa neho, aké výhody uprednostnili trenčianski poslanci hnutia pred morálnym záväzkom.
"Mečiar potrebuje silnejšiu pozíciu vo vláde a snaží sa to rôzne presadiť. Toto je jeden zo spôsobov," povedal o situácii v Trenčíne Pavel Haulík z agentúry MVK.
Na vystúpenie z vládnej koalície nemá Mečiar podľa neho dosť síl. Ide teda len o signál pre koaličných partnerov a posilnenie si svojich pozícií pri vyjednávaní na centrálnej úrovni. Smer je však takýmto spôsobom len ťažko vydierateľný. "Možnosti, ktoré HZDS má, sú stále príliš malé na to, aby radikálnym spôsobom dokázali zmeniť situáciu v rámci veľkej koalície v parlametne," povedal Haulík. Ak by však Mečiar pokračoval rovnakým spôsobom aj v iných lokalitách, jeho voliči to nemusia pochopiť a môže sa to odzrkadliť v poklese preferencií hnutia.